رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت که با پیگیری های این کمیسیون تعرفه صادرات سه محصول کشاورزی پیاز، گوجه فرنگی و سیب زمینی برداشته شد.

به گزارش نسیم اقتصاد، محمدجواد عسکری در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: طبق  ماده 23 قانون دائمی و همچنین بند (ش) تبصره 8 قانون 1401، گذاشتن تعرفه بر صادرات محصولات کشاورزی تحت هر شرایطی ممنوع است.
 
وی ادامه داد: البته بر اساس بند (ش) تبصره 8 قانون 1401، در صورتی تعرفه گذاری برای صادرات محصولات کشاورزی مجاز است که دستگاه های متولی مثل وزارت جهاد کشاورزی 6 ماه قبل آن را اعلام کرده تا براساس آن تصمیم‌گیری شود لذا تصمیم خلق الساعه خلاف قانون بوده و جایگاه قانونی ندارد.
 
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به جلسه روز گذشته این کمیسیون گفت: بر همین اساس کمیسیون کشاورزی دیروز جلسه ای با وزیر کشاورزی تشکیل داد و با پیگیری های صورت گرفته از طریق سازمان توسعه تجارت و دو وزارتخانه صمت و کشاورزی مقرر شد که از امروز همان تعرفه نیم درصد بر محصولات صادراتی مثل گوجه فرنگی لحاظ شود.
 
وی افزود: بنابراین به دلیل اهمیت موضوع و تولید محصولات کشاورزی در استان های خوزستان، فارس بوشهر و هرمزگان اعمال تعرفه بر محصولات کشاورزی برداشته می‌شود و صادرکنندگان به راحتی می‌توانند نسبت به صادرات اقدام کنند.
 
عسکری در پایان و در جمع بندی با بیان اینکه «از امروز تعرفه صادرات محصولات کشاورزی برداشته شد» گفت: این محصولات کشاورزی شامل پیاز، گوجه فرنگی و سیب زمینی می شود  که تعرفه صادرات برای این سه محصول با پیگیری‌های کمیسیون کشاورزی برداشته شد.

لینک کوتاه
تعرفه صادرات پیاز گوجه فرنگی سیب زمینی

اخبار مرتبط

نظرات شما