10 سد بزرگ و مهم کشور با کاهش از 25 تا 75 درصد حجم موجودی آب نسبت به زمان مشابه سال گذشته مواجه هستند که در این بین سد اکباتان آبیشینه همدان از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تا 5 آذرماه با کاهش بیش از 75 درصدی حجم آب روبرو است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایرنا، 65 روز از سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) گذشته است و با وجود بارش‌های اندکی که در روزهای اخیر رخ داده است، اما بسیاری از سدهای کشور همچنان درگیر کم‌آبی هستند.
 
تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور، شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان از آن دارد که حدود 10 سد بزرگ و مهم کشور با کاهش 25 تا 75 درصدی حجم موجودی آب روبرو هستند.
 
بر این اساس سد اکباتان، آبشینه همدان از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تا 5 آذر با یک میلیون مترمکعب حجم مخزن و یک درصد پرشدگی کاهش 85 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد.
 
سد شهر بیجار در استان گیلان هم با 42 میلیون مترمکعب موجودی آب و 40 درصد پرشدگی از ابتدای سال آبی جاری تا 5 آذرماه با کاهش 58 درصدی همراه است.
 
سد تهم زنجان هم از ابتدای سال آبی جاری تا 5 آذرماه 14 میلیون متر مکعب موجود آب دارد و درصد پرشدگی این سدهم 17 درصد است که نسبت به پارسال کاهش 55 درصدی دارد.
 
چاه نیمه‌ها در استان سیستان و بلوچستان هم از ابتدای سال آبی جاری تا 5 آذر 147 میلیون مترمکعب آب با 10 درصد پرشدگی دارند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش 54 درصدی را نشان می‌دهد.
 
سد شهید رجایی در استان مازندران از ابتدای سال آبی جاری تا 5 آذرماه با 18 درصد پرشدگی 28 میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال 54 درصد کاهش‌یافته است.
 
سد ایلام در استان ایلام هم از ابتدای سال آبی جاری تا 5 آذرماه 18 میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که درصد پرشدگی آن 30 درصد است که نسبت به مدت مشابه پارسال 49 درصد کاهش را نشان می‌دهد.
 
سد کرخه با 646 میلیون مترمکعب و درصد پرشدگی 12 درصد از ابتدای سال آبی جاری تا 5 آذرماه با کاهش 42 درصدی همراه شده است.
 
سد پانزده خرداد در حوضه آبریز قم رود هم از ابتدای سال آبی جاری 52 میلیون مترمکعب با 27 درصد پرشدگی کاهش 39 درصدی را نسبت به دوره مشابه پارسال نشان می‌دهد.
 
سد سفیدرود گیلان از ابتدای سال آبی جاری تا 5 آذرماه 115 میلیون مترمکعب موجود آب و 11 درصد پرشدگی نسبت به مدت مشابه پارسال 37 درصد کاهش‌یافته است.
 
سد دوستی خراسان رضوی هم از ابتدای سال آبی جاری تا 5 آذرماه در حالی 209 میلیون مترمکعب موجودی و 17 درصد پرشدگی دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال 33 درصد کاهش را نشان می‌دهد.
 
سد کال صالح در استان مرکزی هم از ابتدای سال آبی جاری 35 میلیون مترمکعب موجود آب دارد و درصد پرشدگی آن نیز 36 درصد است که نسبت به مدت مشابه پارسال 29 درصد کاهش‌یافته است.

لینک کوتاه
سدهای کشور کاهش حجم آب

اخبار مرتبط

نظرات شما