رئیس جمهور اوکراین در اظهاراتی خواستار تعیین سقف قیمت نفت دریابرد روسیه بین 30 تا 40 دلار در هر بشکه شد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، دولت‌های اتحادیه اروپا در تلاش برای کاهش درآمدهای نفتی روسیه و محدود کردن توانایی مسکو برای تامین مالی جنگ اوکراین بدون وارد کردن شوک به عرضه جهانی نفت هستند اما در خصوص پیشنهاد گروه هفت برای تعیین سقف قیمت هر بشکه نفت روسیه بین 65 تا 70 دلار، اختلاف نظر دارند.
 
ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین که حامیان غربی خود را برای اعمال همه نوع تحریم شدید علیه روسیه تشویق می‌کند، در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: سقف قیمتی حدود 60 دلار که اکنون در نظر گرفته شده است، یک محدودیت مصنوعی است. ما مایل هستیم تحریم‌ها در این مبارزه، کاملا موثر باشند بنابراین سقف قیمت باید در سطح 30 تا 40 دلار باشد تا روسیه تحریم‌ها را لمس کند.
 
لهستان، استونی و لیتوانی خواستار سقف قیمت پایین‌تر از 65 تا 70 دلار در هر بشکه هستند که از سوی گروه هفت پیشنهاد شده است اما یونان، قبرس و مالت خواستار سقف قیمت بالاتر یا شکلی از جبران برای ضرری هستند که صنعت کشتیرانی این کشورها احتمالا متحمل خواهد شد.
 
بر اساس گزارش رویترز، دیدار نمایندگان دولت‌های اتحادیه اروپا که قرار بود بعدازظهر جمعه برای گفت‌وگو درباره پیشنهاد گروه هفت برای سقف قیمت نفت دریابرد روسیه برگزار شود، لغو و به هفته آینده موکول شد.
 
برنامه گروه هفت برای اعمال سقف قیمت برای صادرات نفت روسیه از پنجم دسامبر اجرایی می‌شود و همزمان، اتحادیه اروپا واردات نفت روسیه را ممنوع می‌کند. اعمال سقف قیمت از سوی گروه هفت و تحریم اتحادیه اروپا ممکن است باعث مختل شدن تجارت 2.5 میلیون بشکه در روز یا بیشتر نفت دریابرد به اروپا شود. روسیه مکررا تهدید کرده است به کشورهایی که تحت مکانیزم سقف قیمت عمل می‌کنند، نفت نخواهد فروخت.

لینک کوتاه
قیمت نفت روسیه دلار

اخبار مرتبط

قیمت دلار؛ امروز 16 بهمن

قیمت دلار؛ امروز 16 بهمن

قیمت دلار در تابلوی صرافی‌ها امروز یک‌شنبه 16 بهمن 1401 برابر 43 هزار و 138 تومان درج شده است. 16 بهمن 1401

نظرات شما