قیمت زعفران بعد از یک سال ثبات، در یکی، دو ماه گذشته دوباره افزایشی شده است.

به گزارش نسیم اقتصاد، همشهری نوشت: نگاهی به قیمت‌های بازار نشان می‌دهد قیمت هر مثقال زعفران در خرده‌فروشی‌ها به 350هزار تومان رسیده و هرگرم زعفران 76هزار تومان برای مصرف‌کننده تمام می‌شود. این در حالی است که همین امروز بعضی از برندها بسته‌های یک گرمی زعفران خود را 95هزار تومان قیمت زده‌اند که نشان می‌دهد تولیدکننده و بازار، هر دو خود را برای زعفران 450هزار تومانی آماده کرده‌اند. افزایش قیمت زعفران از سال گذشته آغاز شد که رشد 300درصدی بهای این محصول، قیمت خرده‌فروشی زعفران را از مثقالی 70تا 80هزار تومان یکباره تا 200هزار تومان بالا برد و مصرف داخلی آن را کاهش داد. به ‌گفته نایب‌رئیس شورای ملی زعفران، سرانه مصرف زعفران در داخل کشور در گذشته یک گرم بود که هم‌اکنون به ‌دلیل افزایش قیمت و شرایط اقتصادی مردم نسبت به قبل 50درصد کاهش یافته است.
مسئولان صنفی حوزه زعفران قیمت بالای این محصول را تکذیب نمی‌کنند، اما معتقدند این حد از رشد قیمت نیز کاذب و ناشی از سوءاستفاده در بخش خرده‌فروشی است. نایب‌رئیس شورای ملی زعفران و رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران کشور در این زمینه گفت: بخشی از رشد قیمت، طبیعتا ناشی از افزایش قیمت دیگر کالاها و رشد هزینه تولید است، اما با توجه به اینکه نظارت کافی در این زمینه وجود ندارد، فروشندگان هر قیمتی که خودشان بخواهند روی زعفران‌های خریداری شده می‌گذارند. غلامرضا میری در پاسخ به این پرسش که چرا روی بسته زعفران، قیمت تولید یا مصرف‌کننده درج نمی‌شود؟ گفت: نوسان قیمت زعفران بسیار زیاد است و دقیقا مثل طلا، هر ساعت از روز یک قیمت دارد؛ به همین دلیل درج قیمت روی بسته‌ها و ظروف امکان‌پذیر نیست. او با اشاره به اینکه قیمت 250هزار تومان هم برای هر مثقال زعفران هم‌اکنون گران است، اضافه کرد: مردم باید این گرانفروشی‌ها را گزارش کنند چون امروز سازمان تعزیرات نسبت به گرانفروشی‌ها بسیار سختگیر است و فروشندگان متخلف را تا 10برابر قیمت کالا جریمه می‌کند. برخی کارشناسان صادرات 200تن زعفران به قطر را در آستانه جام جهانی یکی از دلایل افزایش قیمت زعفران در داخل کشور عنوان می‌کنند، اما مسئولان این حوزه به‌رغم وجود ابهامات بسیار در زمینه این صادرات و بازگشت ارز حاصل از آن، ارتباط بین این موضوع با قیمت داخلی زعفران را رد می‌کنند.
 
افزایش قطعی تولید
رشد روزافزون قیمت زعفران در بازار داخلی در شرایطی در حال وقوع است که به‌گفته تولیدکنندگان و مسئولان صنفی حوزه زعفران، تولید امسال این محصول استراتژیک نه‌تنها کاهشی نیست بلکه برآوردها از افزایش میزان برداشت نسبت به سال گذشته حکایت دارد. رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران کشور روز گذشته با بیان اینکه رقم نهایی میزان برداشت زعفران تا پایان فصل برداشت مشخص نمی‌شود، گفت: برآوردها نشان می‌دهد نسبت به سال قبل کاهش تولید نخواهیم داشت و حتی بعضی از گزارش‌ها میزان تولید را افزایشی نشان می‌دهند. میری، با اشاره به مختلف و متناقض بودن آماری که منابع رسمی از میزان تولید سال گذشته اعلام کرده‌اند، افزود: ارقام 140تن، 210تن و 250تن از سوی منابع مختلف برای میزان تولید سال گذشته اعلام شده ولی به‌نظر می‌رسد تولید امسال زعفران از این رقم‌ها بیشتر باشد. نایب‌رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران نیز تولید امسال را افزایشی دانست و با صراحت بیشتری در این زمینه سخن گفت. علی حسینی با اشاره به اینکه برداشت زعفران تا 20 آذر ادامه دارد، بدون اینکه درصدی از رشد تولید ارائه دهد، به همشهری گفت: تولید امسال قطعا از سال قبل بهتر و بیشتر است. او تیرماه امسال نیز در گفت‌وگوی با همشهری تولید امسال را با توجه به افزایش سطح کشت در استان‌های تولیدکننده، به‌طور قطع افزایشی اعلام کرده بود. آمار تولید زعفران در 2سال گذشته به‌دلیل شرایط نامناسب آب و هوایی کاهشی بود و بعد از رکورد 450 تنی برداشت در سال زراعی پربارش 98-97هر سال تولید این محصول با درصدی از افت مواجه بوده است.
 
قیمت‌های امروز زعفران
اقدام سازمان تعاون روستایی در خرید حمایتی زعفران، هم در سال گذشته و هم در طول امسال نقش بسیار مؤثری در حفظ قیمت زعفران داشت. نایب‌رئیس شورای ملی زعفران درباره قیمت کنونی خرید زعفران گفت: امروز هر کیلو زعفران در بازار در محدوده 25 تا 34میلیون تومان از کشاورز خریداری می‌شود، اما سازمان تعاون روستایی اعلام کرده زعفران را در محدوده 31 تا 41میلیون و 350هزار تومان خریداری می‌کند، این تفاوت قیمت باعث شده کشاورزان از فروش محصولشان به سازمان تعاون روستایی استقبال کنند. به‌گفته او، خرید حمایتی به‌صورت 30درصد نقد 20روزه و مابقی به‌صورت 30ماهه انجام می‌شود، اما به‌رغم اینکه خرید در بازار به‌صورت نقدی است، اختلاف 8تا 10میلیون تومانی قیمت بین نرخ بازار و نرخ خرید حمایتی باعث شده کشاورزان محصول خود را به سازمان تعاون روستایی بفروشند.

لینک کوتاه
زعفران طلا قیمت صادرات جام جهانی

اخبار مرتبط

قیمت نفت صعودی شد

قیمت نفت صعودی شد

قیمت نفت در پی تصویب لایحه سقف بدهی آمریکا در واشنگتن که فضای مثبتی در میان... 12 خرداد 1402

نظرات شما