پس از افت بی‌سابقه هفت کاهش ماهانه متوالی در معاملات آتی طلا، ماه نوامبر با بازگشت صعودی قوی دو هفته‌ای به 170 دلار آغاز شده است و فدرال رزرو به یک تغییر بالقوه دور از افزایش تهاجمی نرخ بهره نزدیک می‌شود. طلا برای سومین بار در ابتدای نوامبر تقریباً به 1620 دلار رسید که پایان اصلاح چند ماهه و آغاز یک رالی بود.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، داده‌های پایین‌تر از حد انتظار قیمت مصرف‌کننده هفته گذشته، صعود قیمت طلا را افزایش داد زیرا دلار آمریکا به زیر حمایت فنی کلیدی سقوط کرد.
 
پس از آنکه شاخص قیمت تولیدکننده که معیار اصلی تورم در سطح عمده فروشی است، در ماه اکتبر هشت درصد در مقایسه با افزایش 8.4 درصدی در سپتامبر افزایش یافت، طلا افزایش بیشتری داشت. این تثبیت بیشتر فدرال رزرو برای افزایش 50 واحدی دیگر نرخ بهره در ماه آینده، در مقابل 75 واحدی پیش‌بینی شده قبلی، کافی بود تا طلا و نقره را به سطوح مقاومتی قوی برساند.
 
فدرال رزرو از ماه مارس، به امید کاهش تورم، نرخ‌های بهره را به شدت افزایش داده است و یک باد مخالف قوی برای قیمت طلا ایجاد کرده است. قدرتمندترین بانک مرکزی جهان نرخ استقراض معیار خود را شش برابر افزایش داده و در مجموع به 3.75 درصد افزایش داده که شامل چهار افزایش متوالی 75 واحد پایه نرخ بهره است.
 
به دنبال داده‌های تورم این هفته، بازار همچنان به قیمت‌گذاری ادامه می‌دهد، این احتمال وجود دارد که فدرال رزرو تنها در اواسط دسامبر نرخ‌ها را 50 واحد افزایش دهد. فدرال رزرو تا نیمه اول سال 2023 سرعت افزایش نرخ بهره را حتی بیشتر به 25 واحد افزایش خواهد داد. لائل برینارد، نایب رئیس فدرال رزرو نیز با این دیدگاه موافق است و گفت: اگر داده‌های اقتصادی نشان دهند که تورم در حال کاهش است، بانک مرکزی می‌تواند میزان افزایش نرخ بهره را در آینده کاهش دهد.
 
بر اساس گزارش رویترز، از فوریه 2021، جریان خروجی نقره فیزیکی از Comex قابل توجه بوده است، در حالی که تنها در سه ماهه سوم سال 2022، بانک های مرکزی در سراسر جهان بیش از هر سه ماهه دیگری از سال 1967 طلا خریداری کرده‌اند. اگر این روند با همان سرعت ادامه یابد، Comex تا اواخر مارس 2023 از نقره فیزیکی موجود تخلیه خواهد شد. تنها پنج ماه دیگر با ماه‌های تقاضای قوی در آینده فاصله دارد و خرید بانک مرکزی در سه ماهه سوم بسیار بیشتر از رکورد سه ماهه قبلی در داده‌های مربوط به سال 2000 بود که قیمت طلا در سال 2011 حرکت شش برابری را آغاز کند.
 
به گفته یکی از شرکت‌های فلزات گرانبها، طلا و نقره در ماه نوامبر افزایش قابل توجهی داشته‌اند اما فلزات گرانبها همچنان در سال 2023 با مسیر سختی مواجه هستند زیرا انتظار می‌رود سیاست پولی ایالات‌متحده به شدت فشرده بماند. تحلیلگران شرکت تحقیقاتی متالز فوکوس بریتانیا در پیش‌بینی قیمت خود در سال 2023 اعلام کردند که انتظار دارند میانگین قیمت طلا در سال آینده 10 درصد کاهش یابد و در سه ماهه چهارم به پایین‌ترین حد در چهار سال گذشته یعنی حدود 1500 دلار در هر اونس برسد.
 
تحلیلگران با پیش‌بینی کاهش 17 درصدی قیمت متوسط نقره در سال 2023، چشم‌انداز ضعیف‌تری نسبت به نقره دارند. تحلیلگران اظهار کردند: انتظار می‌رود با وجود عوامل بنیادی قوی، نقره با نشت بیش از حد طلا آسیب ببیند. تحلیلگران گفتند که سیاست پولی فدرال رزرو و تأثیر آن بر دلار و بازده اوراق قرضه همچنان بزرگ‌ترین باد مخالف برای طلا و نقره در سال جدید خواهد بود.
 
تحلیلگران در این گزارش اعلام کردند: بدون شک اقتصاد ضعیف خواهد شد. طلا و نقره احتمالاً کاهش خواهند یافت زیرا علاوه بر بازده اسمی بالاتر، در نهایت تورم پایین تر باید تورم واقعی را افزایش دهد.
 
اگرچه انتظار می‌رود قیمت‌های طلا و نقره تا سال 2023 با مشکل مواجه شوند، اما متالز فوکوس گفت که هنوز هم فلزات گرانبها نقش اساسی دارند. تحلیلگران گفتند که انتظار دارند طلا و نقره از بازارهای سهام و اوراق قرضه بهتر عمل کنند. حتی در پایین‌ترین نقطه طلا در سال جاری، با کاهش قیمت‌ها به پایین‌ترین سطح دو سال اخیر در 1618 دلار، این فلز گرانبها به طور قابل‌توجهی بهتر عمل کرده و امسال بیش از 17 درصد کاهش داشته است.

لینک کوتاه
بازارهای جهانی طلا سهام و اوراق