دولت سیزدهم در عملی کردن مهمترین شعار انتخاباتی خودش مانده و بعد است تا آخر دوره چهار ساله خودش بتواند 4 میلیون مسکن بسازد و تحویل مردم دهد.  

به گزارش نسیم اقتصاد، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور وعده ها است. او در مناظره‌های انتخاباتی وعده داده بود در پایان چهار سال ریاست جمهوری‌اش 4 میلیون خانه بسازد اما آنچه در عمل پیدا است این است که دولت سیزدهم بعد از یک سال حضور در پاستور، هنوز یک واحد مسکونی هم به مردم تحویل نداده است.
 
 یک سال و دو ماه از زمان تصویب قانون جهش تولید و تامین مسکن در 17 مرداد 1400 می‌گذرد. هدف این بود که سالیانه یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود. اوایل تصویب قانون، کار به کندی پیش می‌رفت تا این‌که اواخر مهرماه پارسال رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که  قرار نیست سالانه یک میلیون واحد بسازیم و با توجه به این‌که ساخت مسکن حدود یک سال و نیم زمان می‌برد، در دو مرحله باید چهار میلیون مسکن ساخته شود. این صحبت وزیر شائبه‌هایی را مبنی بر عدم توانایی در اجرای این ابرپروژه ایجاد کرد.
 
کارنامه بیش از یک سال گذشته وزارت راه و شهرسازی در طرح نهضت ملی مسکن نشان می‌دهد که ظاهرا چند جای کار می‌لنگد؛ از مقاومت دستگاه‌های دولتی در واگذاری زمین‌های خود به این طرح گرفته تا جاخالی دادن سیستم بانکی و عدم اقبال طرف تقاضا از این پروژه.
 
دولت سیزدهم تا کنون برای یک میلیون و 525 هزار واحد زمین تامین کرده اما آن‌چه عملا از سوی دستگاه متولی ساخت مسکن (با اما و اگر درخصوص آمار) به مرحله‌ی ساخت رسیده 430 هزار واحد است. اسفند پارسال این عدد 320 هزار واحد عنوان شد. یعنی در طی شش ماه گذشته فقط 110 هزار واحد به مرحله‌ی اجرا رسیده است که بخش قابل توجهی از آن به واحدهای خودمالکی در روستاها و برخی شهرهای حومه‌ای برمی‌گردد.
 
قرار  است 700 هزار واحد از طرح جهش تولید مسکن در شهرهای جدید ساخته شود. تا کنون بسته‌ی 100 هزار واحدی اول شروع شده و قرار بود تیرماه بسته‌ی دوم آغاز شود اما هنوز خبری از شروع این برنامه نیست؛ چرا که بنا به گفته علیرضا جعفری ـ مدیرعامل شهرهای جدید درخصوص بسته‌ی اول فقط حدود 50 درصد متقاضیان افتتاح حساب کرده‌اند.
 
درخصوص تامین آورده ظاهرا به دلیل عملکرد نامناسب دولت‌های قبل در بحث مسکن مهر، اعتماد اجتماعی به طرح‌های مسکن دولتی از بین رفته است. آخرین آمار گویای آن است که فقط 333 هزار نفر آورده اولیه 40 میلیون تومانی را واریز کرده‌اند و سازندگان مطمئن هستند این تعداد در فراخوان‌های بعدی افت خواهند کرد.
 
بر اساس آن‌چه از صحبت‌های مسئولان وزارت راه و شهرسازی استنباط می‌شد دهک‌های یک تا هشت زیر چتر نهضت ملی مسکن قرار می‌گیرند اما انگار هیچ سیاستی برای تقویت توان طرف تقاضا وجود ندارد. پای صحبت‌های برخی متقاضیان که می‌نشینیم می‌گویند با مشقت، آورده 40 میلیون تومانی را واریز کرده‌اند اما توان پرداخت 40 میلیون تومان دوم را ندارند.
 
موضوع دستگیری قاسم مکارم ـ مشاور وزیر راه و شهرسازی به اتهام ارتشا و شائبه تخلف برخی افراد دیگر همچون مسعود بزرگ‌زاده ـ سرپرست سابق شرکت عمران شهر جدید پرند نیز برای وزارت راه و شهرسازی حاشیه‌ساز شد. اما سایر تغییرات مدیریتی هم در بدنه وزارت راه و شهرسازی چندان منجر به روی ریل قرار گرفتن طرح نهضت ملی مسکن نشده است. البته وزیر راه و شهرسازی چند روز قبل اعلام کرد که مشاور او آزاد شده است.
 
به هر ترتیب یک سال از کارنامه وزارت راه و شهرسازی در طرح نهضت ملی مسکن که از اولویت‌های دولت سیزدهم بوده است، می‌گذرد و طبق برنامه وزیر انتظار می‌رفت تا کنون دو میلیون واحد به پیشرفت 50 درصد برسد. در حالی که 430 هزار واحد عمدتا در مراحل 10 تا 20 درصد پیشرفت قرار دارد. سوال این است که آیا می‌توان به کارنامه‌ی مسئولان وزارت راه و شهرسازی در یک سال گذشته نمره‌ی قبولی داد؟
 

لینک کوتاه
دولت سیزدهم چهار میلیون مسکن وزیر راه و شهرسازی

اخبار مرتبط

نظرات شما