با توجه به شرایط بازار و واردات به موقع روغن و وفور این محصول در بازار اکنون فروشندگان و خرده فروشی‌ها خود روغن را با نرخ‌هایی کمتر از نرخ مصوب به فروش می‌رسانند.

به گزارش نسیم اقتصاد، ایرنا نوشت: روند کاهش قیمت روغن خوراکی در حالی در بازار همچنان ادامه دارد که برخی افت قیمت‌های جهانی را دلیل آن عنوان می‌کنند اما حذف ارز 4200 تومانی و صفر شدن قاچاق روغن به خارج از کشور نیز در کاهش قیمت تاثیر گذار بوده است.
 
بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که اکنون در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و خرده‌فروشی‌ها قیمت روغن سرخ کردنی صنعتی با وزن 16 کیلوگرمی با قیمت 900 تا 918 هزار تومان، روغن سرخ‌کردنی با قیمت 105 هزار تومان، روغن پخت و پز با قیمت 100 هزار تومان، روغن سرخ کردنی با قیمت 195 هزار تومان به فروش می‌رسد، این در حالی است که پیش از این قیمت روغن 16 کیلوگرمی یک میلیون و 80 هزار تومان، روغن سرخ‌کردنی با قیمت 112 هزار و 800 تومان، روغن پخت و پز با قیمت قبلی 115 هزار و روغن سرخ کردنی با قیمت 211 هزار و 400 تومان بود.
 
با توجه به شرایط بازار و واردات به موقع روغن و وفور این محصول در بازار اکنون فروشندگان و خرده فروشی‌ها خود روغن را با نرخ‌هایی کمتر از نرخ مصوب به فروش می‌رسانند که یکی از علت کاهش مصرف حذف ارز 4200 تومانی و صفر شدن قاچاق روغن به خارج از کشور است.
 
طبق آمارها سالانه 1.5 میلیون تن روغن خام نیاز است که بر اساس آمار شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران ذخایر روغن خام کشور نیز موجود است، اکنون ظرفیت ذخیره‌سازی روغن خام کشور در بخش خصوصی و دولتی بالغ بر یک میلیون و 253 هزار تن است، اخیراً نیز با افزایش 125 هزارتنی ظرفیت ذخیره‌سازی، مجموع ظرفیت ذخیره روغن خام کشور به یک میلیون و 378 هزار تن خواهد رسید.
 
به‌تازگی «محمد قربانی» معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به کاهش 10 تا 15 درصدی قیمت روغن خوراکی در بازار، گفت: در صورت ثبات قیمت‌های جهانی روغن خام، به طور حتم قیمت روغن خوراکی به طور مجدد در بازار کاهش می‌یابد.
 
وی افزود: اکنون قیمت انواع روغن‌های خوراکی 10 درصد و روغن‌های صنف و صنعت 15 درصد کاهش یافته است و اگر اتفاق جدیدی در بازار جهانی رخ ندهد ما شاهد کاهش مجدد قیمت‌های این محصول در بازار خواهیم بود.
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در اردیبهشت‌ماه سال جاری و در پی اجرای طرح مردمی سازی نظام عادلانه یارانه‌ها، بر اساس اطلاعیه‌ای نرخ‌های جدید روغن خوراکی برای روغن مایع 810 گرمی پخت و پز 63 هزار تومان و روغن مایع سرخ‌کردنی 62 هزار تومان تعیین و اعلام شد که با توجه به شرایط جدید بازار و کاهش جهانی قیمت روغن خام در مردادماه قیمت‌های مصوب کاهش یافت.
 
قربانی تصریح کرد: طبق آمارهای موجود قیمت جهانی هر تن روغن خام پالم در اردیبهشت‌ماه سال 1401 حدود 1700 دلار بود که در شهریورماه به 900 دلار رسید و همچنین قیمت جهانی هر تن روغن سویا در اردیبهشت‌ماه سال 1401 حدود 1800 دلار بود که در شهریورماه به 900 دلار شد که حدود 40 درصد کاهش قیمت‌های جهانی روغن را نشان می‌دهد.

لینک کوتاه
قیمت جدید روغن خوراکی کاهش قیمت

اخبار مرتبط

نظرات شما