رییس انجمن مس ایران گفت: با وجود تداوم برخی مشکلات، رشد تولید کنسانتره و کاتد مس در نیمه نخست امسال محقق شد.

به گزارش نسیم اقتصاد، «بهرام شکوری»‌ در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود:‌ با توجه به تداوم تحریم‌ها، همچنین تاثیر منفی سایر عوامل از جمله قطعی‌های برق کاهش تولید کاتد و کنسانتره مس انتظار می‌رفت، اما افزایش 9 هزار تنی تولید کنسانتره مس و رشد هشت درصدی تولید کاتد مس در 6ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رقم خورد.
 
این مقام صنفی گفت: رشد تولید اتفاق افتاده علاوه بر مدیریت عواملی همچون قطعی‌های برق، ناشی از بهینه‌کردن فعالیت کارخانجات و سیستم فرآوری محصولات است و هرچه این عوامل بهینه شود، می‌توان رشد بیشتری در تولید کاتد مس انتظار داشت
 
وی تاکید کرد: با این حال باید با ساخت واحدهای جدید تولید کنسانتره، استفاده از ظرفیت‌های خالی در ذوب با اجرای طرح‌های توسعه‌ای و همچنین استفاده از ماشین‌آلات جدید، تولید و استخراج را افزایش داد تا تولید کنسانتره و کاتد مس افزایش یابد.
 
رییس انجمن مس ایران گفت: امروز بخش خصوصی به‌خوبی در تولید مس ورود کرده است و به‌طور نمونه در منطقه طارم تولید کاتد مس انجام می‌شود، ساوه تا حدود دو ماه آینده به تولید کاتد خواهد پرداخت و میدکو نیز با استفاده از سیستم بیوتکنولوژی به تولید این محصول می‌پردازد، هرچند با کمبود کنسانتره مواجه است و به همین دلیل با ظرفیت کمی تولید می‌کند.
 
شکوری بیان داشت: اگر بتوان در آینده کنسانتره بیشتری به‌ویژه در شرکت ملی مس تولید کرد، این شرکت و همچنین شرکت میدکو می‌توانند ظرفیت تولیدشان را کامل کرده و حتی شرکت‌های جدید وارد عرصه شوند.
 
وی تصریح کرد: با توجه به اضافه‌شدن ذخایر جدید در سونگون و سایر نقاط، تولید یک میلیون تن کاتد مس در افق 1404 قابل تحقق است، اما باید شرکت ملی مس برای توسعه کنسانتره و تولید کنسانتره در فازهای جدید اقدام کند.
 
رییس انجمن مس ایران ادامه داد: اگر به دنبال تحقق اهداف افق چشم‌انداز در مس، فولاد و سایر محصولات بخش معدن و صنایع معدنی هستیم، باید موانع را از سر راه برداریم که در این میان نوسازی ناوگان ماشین‌آلات و تجهیزات یکی از عوامل مهم است.
 
وی گفت: امروز تامین ماشین‌آلات مختلف در بخش اکتشاف، استخراج و فرآوری می‌تواند تاثیر زیادی بر افزایش تولید داشته باشد.
 
شکوری یادآور شد: در جهان به‌طور متوسط سه تا پنج درصد ذخایر معدنی مورد استخراج قرار می‌گیرد، اما این رقم در کشورمان فقط نیم درصد است.
 
وی افزود: در حالی که توان تولید داخلی ماشین‌آلات مورد نیاز بخش معدن و صنایع معدنی به 50 میلیون دلار نمی‌رسد، حدود 2 میلیارد دلار نیاز فقط در فاز نخست در این بخش وجود دارد و به تناسب دستیابی به اهداف افق 1404 ماشین‌آلات و تجهیزات بیشتری موردنیاز است.
 
این مقام صنفی با تاکید بر اینکه در حوزه اکتشافات عقب‌ماندگی وجود دارد، تاکید کرد: سهم و نقش تامین ماشین‌آلات در تحقق اهداف تولید بسیار مهم است.

لینک کوتاه
رشد تولید کنسانتره کاتد مس حوزه اکتشافات