آمار بانک مرکزی نشان می دهد در نیمه نخست امسال با حذف ارز 4200 تومانی، صرفه‌جویی 2 میلیارد دلاری در تامین ارز واردات کالاهای اساسی به کشور محقق شده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از مهر، سخنگوی بانک مرکزی در حساب کاربری فضای مجازی، نوشت: بررسی آمار تأمین ارز کالاهای اساسی در 6 ماهه نخست سال نشان می‌دهد که نزدیک به 2 میلیارد دلار کاهش تقاضای ارز نسبت به مدت مشابه سال گذشته وجود داشته و این به رغم این واقعیت است که تورم جهانی و افزایش قیمت کالاهای اساسی در نتیجه تحولات بین المللی از جمله جنگ روسیه و اوکراین باعث افزایش تقاضای ارز برای واردات این اقلام در تمامی کشورها شده است.
مصطفی قمری‌وفا افزود: با سیاست حذف ارز ترجیحی نه تنها شاهد افزایش تقاضا نبوده‌ایم، بلکه کاهش تقاضا نیز رخ داده است. در عین حال، افزایش بهای نفت و فرآورده‌های نفتی موجب تقویت درآمدهای صادراتی کشور و افزایش عرضه ارز در بازار شده است.
سخنگوی بانک مرکزی در پایان گفت: در نتیجه این اقدامات، شاهد رقابت میان صادرکنندگان برای فروش ارز در بازار نیما هستیم به نحوی که تأمین ارز در بازار نیما از حدود 11 میلیارد یورو در 6 ماهه نخست سال 1400 به نزدیک به 20 میلیارد یورو در سال جاری رسیده است.

لینک کوتاه
دو میلیارد صرفه جویی واردات حذف ارز ترجیحی

اخبار مرتبط

نظرات شما