قیمت نفت پس از این که شب گذشته به پایین‌ترین رکورد 9 ماه اخیر سقوط کرد، در معاملات روز سه شنبه تحت تاثیر احتمال کاهش تولید اوپک پلاس، اندکی بهبود یافت.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در نوامبر، با 65 سنت معادل 0.77 درصد افزایش، به 84 دلار و 71 سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در نوامبر، با 64 سنت افزایش، به 77 دلار و 35 سنت در هر بشکه رسید.
 
در دو روز معامله گذشته، بهای نفت برنت 7.1 درصد و وست تگزاس اینترمدیت 8.1 درصد تحت فشار افزایش ارزش دلار آمریکا، ریزش کرده است. قوی شدن دلار، خرید نفت که به این ارز قیمت گذاری می‌شود را برای خریدارانی که از ارزهای دیگر استفاده می‌کنند، گرانتر می‌کند.
 
عقب نشینی دلار در معاملات روز جاری، از فشار کاهشی بر قیمت‌ها در بازار نفت کاست. شاخص دلار از بالاترین رکورد 20 ساله که روز گذشته به آن صعود کرده بود، اندکی عقب نشست.
 
مقامات تولیدکنندگان بزرگ نفت در روزهای اخیر با اشاره به این که ممکن است برای ثبات قیمت‌ها، اقدام کنند، واکنش نشان داده‌اند.
 
احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق روز دوشنبه گفت: اوپک و متحدانش شامل روسیه، در حال رصد وضعیت قیمت نفت هستند و می‌خواهند توازن بازارها را حفظ کنند. وی در مصاحبه با شبکه تلویزیون دولتی عراق گفت: ما افزایش شدید قیمت‌های نفت یا فروپاشی آنها را نمی‌خواهیم.
 
تحلیلگران می‌گویند ریزش بیشتر قیمت‌ها در بازارهای نفت ممکن است باعث شود اوپک پلاس از طریق کاهش تولید برای پشتیبانی از قیمت‌ها اقدام کند.
 
تحلیلگران موسسه "آی ان جی اکونومیکس" در یادداشتی نوشتند: اگر قرار است این کاهش را مشاهده کنیم، باید بیشتر از 100 هزار بشکه در روز باشد که در دیدار قبلی وزیران اوپک پلاس تصویب شد تا تاثیر معناداری روی بازار بگذارد.
 
اوپک پلاس پس از اجرای داوطلبانه کاهش تولید در سال 2020 که در واکنش به نابودی تقاضا در اوج بحران کووید 19 انجام شد، امسال تولیدش را افزایش داده است. با این حال، این گروه در ماه‌های اخیر نتوانسته است افزایش تولید را به طور کامل محقق کند و این امر، تاثیر اعلام کاهش تولید را ضعیف کرده است.
 
اختلالات مربوط به جنگ روسیه و اوکراین هم به التهاب بازار اضافه کرده است به خصوص که هنوز شفافیتی درباره مکانیزم سقف قیمت اتحادیه اروپا برای صادرات نفت روسیه، وجود ندارد.
 
به گفته تحلیلگران شرکت ANZ Research، قبرس و مجارستان در میان کشورهایی هستند که مخالفتشان با این پیشنهاد را اعلام کرده‌اند. انتظار می‌رفت توافق در این زمینه هفته جاری حاصل شود اما اکنون چنین توافقی بعید به نظر می‌رسد.
 
بر اساس گزارش رویترز، در این بین، ورود طوفان ایان باعث شد بریتیش پترولیوم و شورون روز دوشنبه تولید سکوهای نفتی فراساحلی در خلیج مکزیکو که بزرگترین منطقه تولید فراساحلی آمریکاست را متوقف کنند. این طوفان در منطقه کارائیب است و پیش بینی می شود تا دو روز آینده، به یک طوفان عظیم تبدیل شود.
 

لینک کوتاه
ریزش قیمت نفت تولید سکوهای نفتی

اخبار مرتبط

عمر نفت کی تمام می‌شود؟

عمر نفت کی تمام می‌شود؟

بیش از نیمی از ذخایر نفت‌خام جهان تاکنون برداشت شده و پس از 110 سال ایران تنها کمی بیشتر... 23 آبان 1401

پیشروی نفت متوقف شد

پیشروی نفت متوقف شد

قیمت نفت در معاملات روز جمعه بازار جهانی با ضعیف شدن خوش بینی نسبت به افزایش تقاضا برای... 29 مهر 1401

نظرات شما