قیمت نفت پس از افزایشی که روز گذشته داشت، در معاملات روز سه شنبه تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا و تاثیر آن بر رشد اقتصادی و تقاضا برای سوخت، تغییر چندانی نداشت.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در نوامبر با هفت سنت معادل 0.1 درصد کاهش، به 91 دلار و93 سنت در هر بشکه رسید.
 
بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در اکتبر، با 14 سنت معادل 0.2 درصد کاهش، به 85 دلار و 59 سنت در هر بشکه رسید. قرارداد اکتبر روز جاری منقضی می‌شود و قرارداد نوامبر با 16 سنت معادل 0.2 درصد کاهش، 85 دلار و20 سنت معامله شد.
 
دلار روز دوشنبه در آستانه نشست سیاستگذاری چند بانک مرکزی بزرگ جهان شامل فدرال رزرو، در برابر ارزهای رقیب صعود کرد. قوی شدن ارزش دلار، قیمت کالاهایی که به این ارز قیمت گذاری می‌شوند را برای دارندگان ارزهای دیگر گران‌تر می‌کند.
 
ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA در یادداشتی نوشت: قیمت‌های نفت به دلیل نگرانی از اقدام بانک مرکزی در تحکیم سریع‌تر سیاست پولی که ممکن است باعث ضعیف شدن سریع اقتصاد جهانی شود، تحت فشارهای کاهشی قرار می‌گیرد. اقتصاد جهانی کند شده و این، موضوع نگران کننده‌ای برای دورنمای نفت خام است.
 
طبق نظرسنجی اولیه رویترز، ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به 16 سپتامبر، حدود دو میلیون رشد کرده است.
 
وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد حداکثر 10 میلیون بشکه نفت از ذخایر نفت استراتژیک را برای تحویل در نوامبر خواهد فروخت و مدت زمان برنامه فروش 180 میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک که برای مقابله با تورم نرخ سوخت انجام می‌شود را تمدید می‌کند.
 
طولانی شدن مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای که بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی را به تاخیر انداخته است هم تا حدودی از قیمت‌ها پشتیبانی کرده است.
 
همچنین نشانه‌هایی وجود دارد که تولیدکنندگان بزرگ قادر نیستند مطابق سهمیه اختصاص یافته، نفت تولید کنند. بر پایه اسناد داخلی اوپک پلاس، این گروه به میزان 3.583 میلیون بشکه در روز در اوت کمتر از سطح هدف گذاری شده، نفت تولید کرده است که بالاتر از 2.892 میلیون بشکه در روز در ژوییه است.
 
بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران شرکت تحقیقاتی ANZ Research با اشاره به رفع قرنطینه‌های کووید 19 در شهرهای چنگدو و دالیان چین در روز دوشنبه، اظهار کردند: این اقدام ممکن است جرقه احیای قوی‌تر رشد تقاضا برای نفت در دومین مصرف کننده بزرگ جهان را بزند.

لینک کوتاه
کاهش ملایم قیمت نفت بازار جهانی

اخبار مرتبط

نظرات شما