ولادیمیر پوتین اعلام کرد عرضه گاز از طریق خط لوله به پاکستان امکان پذیر بوده و بخشی از این زیرساخت آماده شده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، خبرگزاری ریا گزارش کرد که رئیس جمهور روسیه روز پنج شنبه در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای در سمرقند ازبکستان با شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان دیدار کرد.
 
دفتر نخست وزیر پاکستان در بیانیه ای اعلام کرد: نخست وزیر تعهد پاکستان برای همکاری نزدیک با روسیه به منظور گسترش و تحکیم بیشتر همکاری میان دو کشور در همه بخشهایی که منافع دو جانبه دارند، شامل امنیت غذا، تجارت و سرمایه گذاری، انرژی، دفاع و امنیت را مورد تاکید قرار داد. دو طرف توافق کردند دیدار بعدی کمیسیون بین دولتی در آینده نزدیک در اسلام آباد برگزار شود.
 
پروژه خط لوله گازی پاکستان استریم یا خط لوله گازی شمال-جنوب که با تاخیر طولانی روبرو شده است، برای اقتصاد پاکستان حیاتی به شمار می رود و قرار است با همکاری شرکتهای روسی ساخته شود.
 
دو کشور در سال 2015 توافق کردند خط لوله به طول 1100 کیلومتر را برای رساندن ال ان جی (گاز طبیعی مایع) از کراچی به نیروگاههای ایالت پنجاب در شمال شرقی این کشور، احداث کنند. ظرفیت سالانه این خط لوله 12.4 میلیارد متر مکعب طراحی شده و امکان افزایش آن به 16 میلیارد متر مکعب وجود دارد.
 
این پروژه قرار بود در سال 2020 راه اندازی شود اما پس از این که روسیه مجبور شد مشارکت کننده اولیه را به دلیل تحریمهای غربی، جایگزین کند، به تاخیر افتاد.
 
نخست وزیر پاکستان در هفته های اخیر اظهار کرده است اگر روسیه نرخ بهتری پیشنهاد کند، دولتش علاقمند به خرید گندم از این کشور است.
 
بر اساس گزارش رویترز، عمران خان، نخست وزیر پیشین پاکستان، در فوریه، همان روزی که حمله نظامی روسیه به اوکراین آغاز شد، به مسکو سفر کرده بود. خان مدعی شد این سفر، آمریکا را عصبانی کرد و بعدها، واشنگتن را متهم کرد برای براندازی دولت وی توطئه کرد اما آمریکا چنین ادعایی را رد کرده است.

لینک کوتاه
مذاکرات پوتین و شریف گازرسانی روسیه پاکستان

اخبار مرتبط

نظرات شما