با وجود تحریم‌های غربی علیه روسیه بر سر جنگ در اوکراین، درآمد نیمه اول سال شرکت دولتی روس‌نفت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 13 درصد افزایش یافت.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، سود خالص روس‌نفت در نیمه اول سال 2022، به 7.2 میلیارد دلار (432 میلیارد روبل) افزایش یافت. تولید نفت و گاز این شرکت به میزان 1.5 درصد رشد کرد و معادل 4.85 میلیون بشکه نفت در روز بود.
 
ایگور سچین، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل روس‌نفت که از یاران قدیمی پوتین است، در بیانیه ای اعلام کرد: در نیمه اول سال 2022، روس‌نفت تحت فشار کم سابقه عوامل بیرونی و تحریم‌های غیرقانونی بود. با این حال، به لطف کارآمدی عملیاتی بالا و تصمیمات مدیریتی مناسب، توانستیم تداوم کسب و کار را تضمین کرده و نتایج باثباتی را نشان دهیم.
 
در حالی که تولید و صادرات نفت روسیه از زمان آغاز جنگ در اوکراین در فوریه، تاب آور مانده است، تحلیلگران و نهادهای پیش بینی کننده معتبر انتظار دارند عرضه نفت روسیه به بازار جهانی تا چند ماه دیگر، افت چشمگیری پیدا کند.
 
آژانس بین المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد بازار نفت جهان باید خود را برای کاهش 2.4 میلیون بشکه در روز عرضه نفت روسیه پس از آغاز اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا آغاز کرد. یک میلیون بشکه در روز فرآورده های نفتی و 1.4 میلیون بشکه در روز نفت خام، باید بازارهای جدیدی پیدا کنند که ممکن است به کاهش بیشتر صادرات و تولید نفت روسیه منتهی شود.
 
بر اساس گزارش اویل پرایس، تنها روس‌نفت نیست که امسال سود و درآمدش را افزایش داده است. درآمد صادراتی شرکت دولتی گازپروم هم با وجود این که 43 درصد گاز طبیعی کمتری به اروپا صادر کرده است، تقریبا دو برابر شده است.

لینک کوتاه
افزایش درآمد تولیدکننده نفت روسیه تحریم‌ها

اخبار مرتبط

بازی طولانی اوپک پلاس

بازی طولانی اوپک پلاس

با وجود شایعات مختلفی که پیش از جلسه هفته جاری اوپک پلاس درباره کاهش یا حتی افزایش تولید... 17 آذر 1401

نظرات شما