صادرات نفت عربستان سعودی درماه ژوئن افزایش یافت و تولید این کشور به بالاترین میزان در بیش از دو سال گذشته، صعود کرد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، آمار سازمان ابتکار داده مشترک (JODI) نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی در ژوئن حدود دو درصد افزایش یافت و به 7.20 میلیون بشکه در روز در مقایسه با 7.050 میلیون بشکه در روز در ماه مه رسید. تولید نفت این کشور در ژوئن به 10.646 میلیون بشکه در روز در مقایسه با 10.538 میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین میزان در بیش از دو سال گذشته بود. تقاضا برای نفت عربستان سعودی به میزان 364 هزار بشکه در روز افزایش یافت و به 2.79 میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین میزان از سال 2017 بود.
 
امین ناصر، مدیرعامل شرکت دولتی آرامکوی سعودی هفته جاری اظهار کرد: آرامکو درصورت درخواست دولت عربستان سعودی، مشکلی برای تولید 12 میلیون بشکه در روز ندارد. این شرکت همچنین روی افزایش حداکثر ظرفیت تولید پایدار از 12 میلیون بشکه در روز، به 13 میلیون بشکه در روز تا سال 2027 کار می‌کند. همچنین می‌تواند یک میلیون بشکه در روز دیگر به صادرات نفت تا سال 2030 اضافه کند زیرا به دنبال جایگزین کردن گاز به جای نفت در نیروگاه‌هاست.
 
طبق آمار منابع صنعتی و تجاری، واردات نفت هند از روسیه در ماه ژوییه برای نخستین بار از ماه مارس کاهش یافت اما میزان واردات دهلی‌نو از عربستان سعودی، برای نخستین بار در پنج ماه گذشته بهبود پیدا کرد.
 
پالایشگاه‌های هندی تحت تاثیر قیمت‌های جذاب، نفت بیشتری از عربستان سعودی دریافت کردند در حالی که قیمت نفت روسیه تحت تاثیر تقاضای بالا، افزایش یافت.
 
بر اساس گزارش رویترز، هند 877 هزار و 400 بشکه در روز نفت از روسیه در ماه ژوییه خریداری کرد که حدود 7.3 درصد در مقایسه با ژوئن کاهش داشت و روسیه همچنان دومین صادرکننده بزرگ نفت به هند پس از عراق ماند. صادرات نفت عربستان سعودی به هند، در ژوییه به میزان 25.6 درصد رشد کرد و به 824 هزار و 700 بشکه در روز رسید که بالاترین میزان در سه ماه گذشته بود. عربستان سعودی قیمت فروش رسمی نفت در ژوئن و ژوییه را در مقایسه با ماه مه کاهش داد. این کشور سومین صادرکننده بزرگ نفت به هند است.
 

لینک کوتاه
تولید صادرات نفت عربستان افزایش

اخبار مرتبط

نظرات شما