خبرگزاری رویترز در گزارشی مدعی شد که با پایان جدیدترین دور مذاکرات رفع تحریم‌ها و احیای برجام، بهای جهانی طلای سیاه کاهش پیدا کرد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از رویترز، دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها و احیای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام، روز گذشته در وین پایتخت اتریش به اتمام رسید و تحولات آن، به کاهش قیمت جهانی نفت منجر شد.
 
قیمت نفت امروز (سه‌شنبه) و در پی آخرین تحولات مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین، کاهش پیدا کرد و بهای معاملات آتی نفت برنت با افت 14 سنتی، به بشکه‌ای 96.51 دلار رسید.
 
معاملات آتی نفتِ «وست تگزاس اینترمیدیت» نیز با کاهش 16 درصدی، به 90.60 دلار به ازای هر بشکه رسید.
 
«ویوِک دار» تحلیلگر بانک کامانولث استرالیا در یادداشتی نوشت: گرچه جزئیات زمان‌بندی از سر گرفتن صادرات نفت ایران حتی در صورت احیای برجام، همچنان نامشخص است، بی‌شک ایران این ظرفیت را دارد تا با سرعتی نسبتاً زیاد صادرات نفت را افزایش دهد.
 
به گفته وی، ایران قادر است صادرات خود را ظرف مدت 6 ماه، به اندازه یک الی یک‌ونیم میلیون بشکه در روز افزایش داده و به عبارتی آن را به 1.5 درصد عرضه جهان برساند.
 
دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها از پنجشنبه هفته گذشته 13 مردادماه در وین آغاز شد و دیروز به پایان رسید.
 
رسانه‌های غربی پس از پایان مذاکرات وین مدعی شدند که اتحادیه اروپا متن نهایی توافق را در اختیار تهران و واشنگتن قرار داده و در انتظار تأیید آن‌ها است. با این حال مقامات وزارت خارجه ایران با رد این ادعا اعلام کرده‌اند که متن توافق نهایی نشده و حل و فصل برخی مسائل به اراده و جدیت کاخ سفید بستگی دارد.

لینک کوتاه
پایان مذاکرات رفع تحریم‌ها قیمت جهانی نفت

اخبار مرتبط

نظرات شما