آن‌طور که در گزارش‌های رسمی ثبت شده، برنج ایرانی تا بیش از 188 درصد نسبت به پارسال افزایش قیمت داشته است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، رشد قیمت برنج ایران از نیمه دوم سال گذشته بیشتر شد  و از حدود 30 تا 40 هزار تومان در آمار رسمی تا بیش از 120 هزار تومان پیش  رفته است.
 
بررسی تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت قیمت کالاهای خوراکی در تیرماه امسال حاکی از آن است که هر کیلو برنج ایرانی به‌طور متوسط حدود 107 هزار تومان قیمت خورده و حداقل 80 هزار تومان بوده است، این کالا تا بیش از 120 هزار تومان در هر کیلو نیز فروش رفته است.
 
هر کیلو برنج ایرانی به‌طور متوسط 37 هزار و 300 تومان در تیرماه پارسال قیمت داشته و در خرداد سال جاری به 97 هزار و 300 تومان رسیده است؛ این کالا نسبت به خرداد 10.7 درصد و در مقایسه با تیرماه سال قبل 188.4 درصد افزایش قیمت دارد.
 
اما در رابطه با برنج وارداتی، افزایش 56.5 درصدی قیمت نسبت به تیرماه پارسال گزارش شده است. هر کیلو برنج خارجی در تیرماه سال گذشته به‌طور متوسط 24 هزار و 800 تومان بود که در خرداد امسال به حدود 36 هزار و 500 تومان و در تیرماه به حدود 38 هزار و 800 تومان رسیده است. این کالا تا بیش از 44 هزار و 700 تومان در هر کیلو نیز فروش رفته است.
 
 برنج که از حدود دو سال پیش با ارز نیمایی وارد می‌شود اغلب در صدر کالاهای اساسی وارداتی با این ارز قرار داشته است. در سه ماه اول امسال نیز واردات برنج حدود 583.6 هزار تن به ارزش بالغ بر 550 میلیون دلار بوده است.
 
در سال جاری البته ممنوعیت فصلی واردات برنج که طبق قانون، هر ساله از اول مرداد تا پایان آبان ماه به دلیل حمایت از تولید داخل انجام می‌شود، با تصمیم ستاد تنظیم بازار لغو شد تا با ورود برنج خارجی و عرضه در بازار، تا حدودی مانع از افزایش تند قیمت برنج ایرانی باشد.
 
با این حال اعلام اخیر کشاورز-دبیر انجمن واردکنندگان برنج-  از اعمال محدودیت در ثبت سفارش‌های برنج حکایت داشته و وی گفته که ثبت سفارش‌های جدید ثبت و سفارش‌های قبلی نیز تمدید نمی‌شوند.

لینک کوتاه
آمار و ارقام قیمت برنج واردکنندگان برنج