آمار واردات زنجیره فولاد از شمش فولاد تا انواع مقاطع، محصولات فولادی و آهن اسفنجی نشان می‌دهد که علاوه بر اینکه چند سالی است، کشور از واردات آهن اسفنجی بی‌نیاز و واردات آن صفر بوده است، واردات سایر اقلام فولادی نیز در سه ماهه نخست امسال نسبت به میزان آن در مدت مشابه سال گذشته، کاهش میانگین 19 درصدی داشته است.

به گزارش نسیم اقتصاد، بر اساس آماری که توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در اختیار ایسنا، قرار گرفت، در سه ماهه امسال میزان واردات مجموع مقاطع طویل فولادی 20 درصد، محصولات فولادی و مجموع مقاطع تخت 19 درصد نسبت به آمار واردات آن‌ها در مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته ‌است؛ این در حالیست که کشور از واردات آهن اسفنجی و شمش فولاد (فولاد میانی) در این مدت بی‌نیاز بوده است.
 
بیشترین میزان واردات فولادی در سه ماهه ابتدایی امسال  مختص محصولات فولادی معادل 157 هزار تن است که نسبت به میزان واردات آن در مدت مشابه سال گذشته (194هزار تن) 19 درصد کمتر شده است.
 
همچنین میزان واردات مقاطع تخت فولادی در مدت مذکور سال جاری معادل 141 هزار تن ثبت شده که از میزان واردات آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 19 درصد معادل 33 هزار تن کمتر است. در بهار 1400 در مجموع 174  هزار تن مقاطع تخت فولادی وارد کشور شده بود.
 
در نهایت مجموع مقاطع طویل فولادی وارد شده در سه ماهه 1401 نسبت به همین مدت در سال گذشته 20 درصد بیشتر شده و از 20 هزار تن به 16 هزار تن رسیده است.
 
طبق آمار، واردات شمش فولادی (فولاد میانی شامل اسلب، بیلت و بوم) و آهن اسفنجی در سه نخست امسال صفر ثبت شده است.
 
از سوی دیگر طبق آمار، طی سه ماهه ابتدایی امسال بالغ بر سه میلیون و 216 هزار تن صادرات اقلام فولادی صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته برای مقاطع تخت فولادی و شمش فولاد اکثرا کاهشی رقم خورده، اما در مقاطع تخت و شمش فولادی، صادرات بیشتر شده است.
 
شایان ذکر است برخلاف آنکه طی دو ماهه ابتدایی، صادرات آهن اسفنجی صفر بوده اما در آمار سه ماهه صادرات 95 هزار تنی ثبت شده که مربوط به خرداد ماه است، اما وارداتی در این زمینه سال‌هاست که به کشور صورت نمی‌گیرد.

لینک کوتاه
کاهش واردات فولاد صادرات آهن اسفنجی

اخبار مرتبط

نظرات شما