وزیر نفت با بیان اینکه اولویت ما برداشت از میدان‌های مشترک گاز و نفت است گفت که در بخش پایین‌دست در احداث خطوط لوله انتقال و صادرات گاز به کشورهایی همچون عمان و پاکستان با شرکت گازپروم به توافق رسیدیم و ارزش این مجموعه تفاهم‌نامه‌ها حدود 40 میلیارد دلار است و به‌زودی به قرارداد تبدیل می‌شوند.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، جواد اوجی در یک برنامه تلویزیونی با اشاره تفاهم‌نامه 40 میلیارد دلاری روسیه، گفت که از زمان سفر رئیس‌جمهور به روسیه مذاکرات جدی با طرف روسی را شروع کردیم. روس‌ها نیز به این موضوع علاقه‌مند بودند. ایران و روسیه دو غول گازی هستند و منابع هیدروکربنی عظیمی دارند. روسیه 100 میلیارد بشکه نفت قابل برداشت دارد و اکنون روزانه 7 تا 8 میلیون بشکه تولید می‌کند، ایران 153 میلیارد بشکه نفت قابل برداشت دارد و تولیدش روزانه 3.8 تا 4 میلیون بشکه است، ما توان افزایش تولید نفت را داریم از این رو برای تحقق آن برنامه‌ریزی انجام شده است.
 
وی با بیان اینکه مذاکرات با طرف روس را در توسعه میدان‌های نفت و گاز، ساخت کارخانه ال‌ان‌جی، سوآپ و تجارت فرآورده و گاز آغاز کردیم که بخشی از آن به تفاهم‌نامه تبدیل شد. البته جدای از آن، 4 میلیارد دلار قرارداد در توسعه میدان‌ها نفت و گاز مشترک با روس‌ها در حال اجرا داشتیم، اظهار کرد: در توسعه میدان‌ها در دریا و سوآپ فرآورده قراردادهایی با روسیه امضا شده است و امضای قراردادهای تجارت گاز را نیز در برنامه داریم. به غیر از گازپروم روسیه شرکت‌های دیگر روس نیز خواهند آمد، با مشارکت و سرمایه‌گذاری خارجی بخشی از نیاز 160 میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری در کشور تأمین می‌شود.
 
وزیر نفت با بیان اینکه در بررسی انجام‌شده برای طرح‌های توسعه‌ای وزارت نفت به 160 میلیارد دلار طی هشت سال نیاز داریم گفت: برای تأمین این سرمایه برنامه‌ریزی انجام شده است که با این روند مشکلی در تأمین آن وجود نخواهد داشت.
 
اوجی با اشاره به سرمایه‌گذاری 19 میلیارد دلاری در صنعت پتروپالایش، اظهار کرد:  ظرفیت پالایشی کشور اکنون 2 میلیون و 200 هزار بشکه در روز است. ظرفیت تولید نفت و میعانات کشور نیز حدود 4 میلیون و 500 هزار بشکه در روز است. با توجه به روند مصرف بنزین و نفت و گاز در کشور پیش‌بینی می‌کنیم اگر این سرمایه‌گذاری‌ها اتفاق نیفتد، در سال‌های آینده مشکل تأمین داشته باشیم.
 
وی با بیان اینکه احداث پتروپالایشگاه‌ها از ابتدای دولت سیزدهم مورد تأکید رئیس‌جمهوری بوده زیرا این بخش برای تأمین سوخت، تأمین امنیت انرژی، همچنین برای جلوگیری از خام‌فروشی مؤثر است. از طرفی محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های ما تحریم‌پذیر نیستند، گفت: وزارت نفت مصمم شد طرح پالایشگاهی 300 هزار بشکه‌ای را شروع کند. طرح آن از نظر مکان‌یابی و دانش‌فنی در دولت مصوب و در بودجه 1401 به وزارت نفت تکلیف شد. در کنار آن ساخت پالایشگاهی در مکران مطرح شد.
 
وزیر نفت افزود: بزرگ‌ترین چالش برای احداث پتروپالایشگاه‌ها تأمین منابع مالی است. در بحث توانمندی سازندگان و متخصصان مشکلی نداریم. برای تأمین مالی دولت کمک کرد تا از سرمایه‌ها و منابع مالی و نقدی بانک‌ها و هلدینگ‌های بزرگ اقتصادی استفاده کنیم و این بانک‌ها و شرکت‌ها در این پروژه‌ها سهامدار شدند. برای تأمین سرمایه از بازار بورس انرژی نیز کمک می‌گیریم تا از توان و مشارکت مردمی نیز استفاده شود؛ پروژه‌های نفت و گاز سودآور هستند و برگشت سرمایه خوبی دارند.
 
اوجی با بیان اینکه با راه‌اندازی این دو طرح یکی پالایشگاه و یکی پتروپالایشگاه، خوراک صنایع پایین‌دست تأمین می‌شود. از طرفی امنیت انرژی تأمین می‌شود، همچنین صادرات فرآورده‌های نفتی صورت می‌گیرد که تحریم‌پذیر نیستند. همچنین این طرح‌ها اشتغال‌زایی بالایی دارند و از ظرفیت خالی کارخانه‌ها استفاده می‌شود. از طرفی نقدینگی سرگردان به تولید می‌رود. در این دو پالایشگاه و پتروپالایشگاه بالغ بر 600 هزار بشکه نفت‌خام به فرآورده تبدیل می‌شود. ظرفیت پالایشگاه آبادان 450 هزار بشکه است و جمع ظرفیت این دو، یک و نیم برابر پالایشگاه آبادان است.
 
به گفته وی این طرح‌ها در پنج سال آینده بهره‌برداری خواهند شد و مردم از منافع آن بهره می‌برند. چهار بانک و چهار هلدینگ بزرگ کشور در این پروژه‌ها مشارکت می‌کنند. در تأمین ادوات و تجهیزات مشکلی نداریم و عمده چالش تأمین منابع مالی است. طی بررسی که انجام دادیم مشخص شد 160 میلیارد دلار طی هشت سال در بخش بالادست صنعت نفت نیاز به سرمایه‌گذاری داریم که با استفاده از منابع مالی هلدینگ‌ها و مشارکت دادن مردم، عمده پروژه‌های اولویت‌دار به بهره‌برداری می‌رسند.
 
وزیر نفت ادامه داد: از ابتدای دولت سیزدهم 80 میلیارد دلار تفاهم‌نامه و قرارداد در حوزه میدان‌های نفتی و گازی و پتروپالایشگاه‌ها امضا کردیم. 40 میلیارد دلار تفاهم‌نامه نیز با گازپروم روسیه در بخش‌های مختلف امضا شده است و مانعی برای آن وجود ندارد.
 
وی با اشاره به وضعیت میدان مشترک آزادگان گفت: امروز 190 هزار بشکه نفت از میدان نفتی آزادگان که با عراق مشترک است برداشت می‌کنیم. توسعه میدان از منابع داخلی وزارت نفت سال‌های زیادی طول می‌کشید، بنابراین برای توسعه این میدان 6 بانک و هلدینگ بزرگ اقتصادی را مشارکت دادیم و امیدواریم در آینده نزدیک تفاهم‌نامه‌ها به قرارداد منجر شود. بر این اساس 7 میلیارد دلار طی هفت سال سرمایه‌گذاری خواهد شد و تولید از این میدان نفتی به 570 هزار بشکه خواهد رسید. امروز توسعه همه میدان‌ها به‌وسیله کارشناسان داخلی انجام می‌شود و هیچ کارشناس خارجی در بالادست و پایین‌دست مشاهده نمی‌کنید.
 
وزیر نفت ادامه داد: در بحث دانش‌بنیان بسته دیگری داریم. نزدیک 5000 حلقه چاه تولیدی داریم که 700 حلقه چاه کم‌بازده هستند. با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان این‌ها را شناسایی کردیم تا شرکت‌های دانش‌بنیان با دانش روز ظرفیت تولید این چاه‌ها را افزایش دهند و در تولید شریک باشند. از ظرفیت پالایشی فراسرزمینی نیز استفاده کردیم و نفت را در چند کشور فرآوری و به ارزش افزوده بیشتر در بازارهای هدف تبدیل می‌کنیم.
 
اوجی در خصوص وضعیت دانش اکتشاف و استخراج در حوزه نفت گفت:  در بحث اکتشاف و توسعه و بهره‌برداری در میدان‌های نفتی و گازی در خشکی و دریا، همه توانمندی‌ها را داریم و برای حفاری چاه‌ها در دریا همه ظرفیت‌ها در کشور موجود است. یک میلیارد مترمکعب ظرفیت تولید گاز و 3 میلیون و 813 هزار ظرفیت تولید نفت است و در هیچ بخشی مستشار خارجی نداریم. 95  میلیون تن ظرفیت محصولات پتروشیمی داریم که توانمندی خوبی به‌شمار می‌رود. بیشترین مشکل منابع مالی بود که با روندی که در پیش گرفتیم از منابع مالی بانکی و هلدینگ‌ها برای حل مسئله استفاده می‌کنیم.
 
به گفته وی در دولت سیزدهم 28 قرارداد با ارزش بالغ بر یک میلیارد دلار در بحث جمع‌آوری گازهای مشعل داشتیم که عمده شرکت‌های طرف قرارداد خصوصی بوده‌اند و خود به این گاز نیاز دارند. وعده دادیم تا آخر این دولت تکلیف میدان‌های مشترک و جمع‌آوری گازهای مشعل مشخص شود.
 
وزیر نفت با اشاره به وضعیت صادرات نفت و بازگشت پول حاصل از آن، گفت: پارسال تکالیف وزارت نفت در بحث بودجه به‌طور کامل تحقق یافته است، تحریم‌ها را دور زدیم یا بی‌اثر کردیم، پارسال از صادرات محصولات پتروشیمی 12.5 میلیارد دلار به سامانه نیما واریز کردیم.

لینک کوتاه
تفاهم‌نامه گازپروم وزیر نفت

اخبار مرتبط

وزیر نفت وارد کاراکاس شد

وزیر نفت وارد کاراکاس شد

وزیر نفت در رأس هیئتی به‌منظور تقویت همکاری‌های انرژی با ونزوئلا، وارد کاراکاس پایتخت... 25 فروردین 1402

نظرات شما