کارشناس اقتصادی گفت: سهم مصرف برق استخراج بیت کوین در ایران کمتر از 3 درصد است و عملاً می‌توان گفت استخراج رمز ارز تأثیری بر پایداری یا ناپایداری شبکه برق کشور ندارد.

به گزارش نسیم اقتصاد، سامان صفایی کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی مهر با اشاره به نقش رمزارزها در مصرف برق کشور گفت: اخیر نموداری در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد، قیمت بیت کوین به حدی کم شده که دیگر استخراج آن صرفه اقتصادی ندارد.
 
وی افزود: این مسأله در کشورهای خارجی معنا دارد که برق را به طور متوسط برای هر کیلووات ساعت معادل 10 سنت یعنی 3,000 تومان خریداری می‌کنند و در ایران که هزینه برق 0.03 رقم جهانی است، نمی‌توان گفت که استخراج رمز ارزها از صرفه اقتصادی افتاده است.
 
صفایی ادامه داد: تولید هر بیت کوین در ایران 300 هزار کیلووات ساعت برق نیاز دارد که با احتساب هزینه برق متوسط در ایران قیمت بیت کوین تا 1200 دلار هم برسد برای ایران صرفه اقتصادی دارد.
 
استخراج غیرمجاز بیت کوین در ایران همچنان صرفه اقتصادی دارد
 
کارشناس اقتصادی تاکید کرد: هم اکنون قیمت بیت کوین حدود 216 هزار دلار است، یعنی اگر قیمت این رمز ارز معروف 0.05 رقم فعلی خود هم شود باز هم استخراج رمز ارز با قیمت برق ایران به صرفه است.
 
صفایی با اشاره به عدم ارتباط بین قیمت بیت کوین و میزان استخراج این رمز ارز در ایران گفت: اینکه فکر کنیم، با کاهش قیمت بیت‌کوین میزان استخراج این رمز ارز در کشور به خصوص در بخش غیرمجاز کاهش می‌یابد، تصور غلطی بیش نیست و همین مسئله نباید ما را از شناسایی و جمع‌آوری مزارع غیرمجاز استخراج باز دارد.
 
مصرف برق در کشور ارتباطی به قیمت بیت کوین ندارد
 
کارشناس اقتصادی در پاسخ به پرسشی مبنی بر تأثیر قیمت بیت کوین بر پایداری شبکه برق گفت: همانطور که گفتم، کاهش قیمت رمز ارز در ایران به مفهوم کاهش استخراج نیست، از سوی دیگر سهم مصرف برق بیت کوین در ایران کمتر از 3 درصد است و عملاً می‌توان گفت، بیت‌کوین تأثیری بر پایداری یا ناپایداری شبکه برق کشور ندارد.
 
صفایی عنوان کرد: کلیه دست‌اندرکاران شناسایی و جلوگیری از مزارع غیرمجاز استخراج رمز ارز در کشور باید به تلاش خود ادامه داده و کاهش قیمت این رمز ارز را به عنوان توجیه کم‌کاری استفاده نکنند.

لینک کوتاه
مصرف برق قیمت بیت کوین استخراج غیرمجاز رمزارز

اخبار مرتبط

کدام رمزارز صعودی است؟

کدام رمزارز صعودی است؟

در حال حاضر ارزش بیت‌کوین به بالای سطح 39هزار دلار رسیده است؛ محبوب‌ترین و بزرگ‌ترین... 18 اسفند 1400

نظرات شما