آمار واردات زنجیره فولاد از شمش فولاد تا انواع مقاطع، محصولات فولادی و آهن اسفنجی نشان می‌دهد که علاوه بر اینکه چند سالی است، کشور از واردات آهن اسفنجی بی‌نیاز و واردات آن صفر بوده است، در دو ماهه امسال نیز واردات شمش فولاد صورت نگرفته؛ این در حالیست که واردات سایر اقلام افزایش 19 تا 33 درصدی داشته‌اند.

به گزارش نسیم اقتصاد، بر اساس آماری که توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در اختیار ایسنا، قرار گرفت، در دو ماهه امسال میزان واردات مجموع مقاطع طویل فولادی 33 درصد، محصولات فولادی 20 درصد و مجموع مقاطع تخت 19 درصد نسبت به آمار واردات آن‌ها در مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته‌است؛ این در حالیست که کشور از واردات آهن اسفنجی و شمش فولاد (فولاد میانی) در این مدت بی‌نیاز بوده است.
 
بیشترین میزان واردات فولادی در دو ماهه ابتدایی امسال  مختص محصولات فولادی معادل 138 هزار تن است که نسبت به میزان واردات آن در مدت مشابه سال گذشته (115 هزار تن) 20 درصد افزایش را تجربه کرده است.
 
پس از آن میزان واردات مقاطع تخت فولادی در مدت مذکور سال جاری معادل 126 هزار تن ثبت شده که از میزان واردات آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 19 درصد بیشتر است. در مجموع فروردین و اردیبهشت ماه 1400، حدودا 106  هزار تن مقاطع تخت فولادی وارد کشور شده بود.
 
در نهایت مجموع مقاطع طویل فولادی وارد شده در دو ماهه 1401 نسبت به همین مدت در سال گذشته 33 درصد بیشتر شده و از 9000 تن به 12 هزار تن رسیده است.
 
طبق آمار، واردات شمش فولادی (فولاد میانی شامل اسلب، بیلت و بوم) و آهن اسفنجی در دو ماهه ابتدایی امسال صفر ثبت شده است.
 
همچنین شایان ذکر است که بر اساس آمار واردات در فروردین ماه که البته نسبت به فروردین ماه 1400 نیز کاهشی بوده است، اکثر حجم واردات فولادی‌ها (در مجموع دو ماهه 1401) در اردیبهشت ماه اتفاق افتاده است.
 
از سوی دیگر طبق آمار، طی دو ماهه ابتدایی امسال بالغ بر یک میلیون و 700 هزار تن صادرات اقلام فولادی صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته برای مقاطع تخت فولادی و شمش فولاد افزایشی رقم خورده اما در مقاطع طویل و محصولات فولادی، صادرات کاهشی شده است؛ ضمن اینکه برخلاف آنکه همیشه بیشترین رشد صادرات متعلق به آهن اسفنجی ثبت می‌شد، میزان صادرات آن در دو ماهه امسال صفر شده است.
 
بررسی آمار تولید، صادرات و واردات انواع اقلام فولادی نشان می‌دهد که بیشترین حجم تولیدی انواع فولادی‌ها در دو ماهه ابتدایی سال جاری، صرف مصرف داخل شده است.

لینک کوتاه
کشور واردات شمش فولاد آهن اسفنجی

اخبار مرتبط

نظرات شما