به دلیل عدم ابلاغ مصوبه ستاد تنظیم بازار در خصوص تغییر حقوق و عوارض گمرکی کالاهای اساسی به یک درصد، بیش از 60 هزار تن روغن نباتی در گمرکات معطل مانده است.

 به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران، در حالی که به دلیل تحولات جاری در جهان تامین اقلام کشاورزی به ویژه روغن و دانه‌های روغنی با بحران همراه است در ایران بیش از 60 هزار تن روغن بخش خصوصی به دلیل عدم تغییر تعرفه در بنادر کشور در انتظار انجام تشریفات گمرکی برای ترخیص و ورود به کشور در بنادر رسوب کرده‌اند.
 
بنا بر این گزارش با توجه به عدم ابلاغ دفتر تنظیم بازار به گمرکات مبنی بر تغییر حقوق و عوارض گمرکی به عدد یک، گمرک نیز کماکان عدد تعرفه‌ای سال گذشته را ملاک ترخیص می‌داند که با توجه به حذف ارز ترجیحی 4200 و انجام محاسبات بر اساس نرخ سامانه‌ای – تی – اس هزینه بالایی به وارد کنندگان تحمیل می‌کند، ضمن آنکه هزینه‌های بالای انبارداری نیز این مهم را دو چندان می‌کند.
 
همچنین علاوه بر موارد فوق با توجه به هزینه‌های بالای انبارداری لازم است با ابلاغ هر چه سریع‌تر مصوبه ستاد تنظیم بازار به گمرکات برای اجرای کاهش تعرفه واردات کالای اساسی، از رسوب کالا در بنادر کشور جلوگیری شود.

لینک کوتاه
روغن خام کاهش حقوق ورودی گمرک

اخبار مرتبط

نظرات شما