موسسه IHS مارکت پیش بینی کرد که به خاطر کمبود عرضه نفت به بازار جهانی در نیمه دوم سال جاری شاهد رسیدن قیمت به 135 دلار در هر بشکه خواهیم بود.

به گزارش نسیم اقتصاد ، تاس نوشت: موسسه IHS مارکت که بخشی از موسسه رتبه‌بندی S&P گلوبال به شمار می‌رود که اعلام کرده که به خاطر کمبود عرضه نفت در بازار جهانی در نیمه دوم امسال احتمالا قیمت به 135 دلار در هر بشکه بالا خواهد رفت.

 
در شرایط کنونی هر بشکه نفت برنت با قیمت 110 دلار خرید و فروش می‌شود. با این حال کارشناسان IHS معتقدند در سه ماهه سوم امسال قیمت تا 136.3 دلار افزایش خواهد یافت.
 
این موسسه در گزارش خود آورده به طور کلی در نیمه دوم سال 2022 قیمت نفت حول رقم 135 دلار در هر بشکه خواهد بود و متوسط قیمت برای سال جاری 122 دلار پیش‌بینی می‌شود.
 
بر اساس ارزیابی‌های این موسسه دلیل بالا رفتن قیمت کمبود عرضه به بازار است. کاهش تولید نفت روسیه به خاطر تحریم‌ها، موضوعات مرتبط به برجام در کنار پایین آمدن ظرفیت آزاد تولید نفت کشورهای عضو اوپک پلاس از جمله عواملی هستند که از سوی کارشناسان موسسه IHS مارکت به عنوان دلایل رشد قیمت نفت عنوان شده‌اند.
 
بر اساس ارزیابی‌های این موسسه بین‌المللی در ابتدای 6 ماهه نخست امسال حجم ظرفیت آزاد تولید نفت کشورهای عضو گروه اوپک پلاس در مجموع 2.7 میلیون بشکه بود که تا پایان امسال به 1.8 میلیون بشکه در روز خواهد رسید و فقط عربستان و امارات امکان افزایش تولید خواهند داشت.

لینک کوتاه
بازارها رکورد شکنی طلای سیاه نفت ۱۳۵ دلاری

اخبار مرتبط