آمار منابع بازرگانی نشان داد روسیه در ماه مه، عربستان سعودی را کنار زده و دومین صادرکننده بزرگ نفت به هند شد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، پالایشگاه‌های هندی در مه حدود 819 هزار بشکه در روز نفت روسیه را دریافت کردند که بالاترین میزان واردات ماهانه و بسیار بالاتر از واردات حدود 277 هزار بشکه در روز در آوریل بود. عراق همچنان بزرگترین صادرکننده نفت به هند ماند و عربستان سعودی در جایگاه سوم ایستاد.
 
تحریمهای غربی علیه روسیه بر سر جنگ در اوکراین، باعث شده است بسیاری از واردکنندگان نفت، از تجارت با مسکو خودداری کنند و قیمت معاملات نقدی نفت روسیه نسبت به گریدهای نفتی دیگر، تخفیف بی‌سابقه‌ای پیدا کرده است. این امر به پالایشگاه‌های هندی که به دلیل هزینه‌های بالای حمل محموله، به ندرت نفت روسیه را خریداری می‌کنند، انگیزه لازم برای استفاده از فرصت و خرید نفت ارزان روسیه را داده است.
 
گریدهای نفتی روسیه حدود 16.5 درصد از کل واردات نفت هند در ماه مه را تشکیل دادند و کمک کردند سهم نفت از کشورهای مشترک المنافع به 20.5 درصد افزایش و سهم نفت خاورمیانه، به حدود 59.9 درصد کاهش پیدا کند. سهم نفت آفریقا از واردات نفت به هند، از 5.9 درصد در آوریل به 11.5 درصد در مه رشد کرد.
 
واردات نفت هند در ماه مه که پالایشگاه‌های دولتی، تولید را برای تامین تقاضای داخلی رو به رشد، بالا بردند و پالایشگاه‌های خصوصی به کسب سود از صادرات متمرکز شدند، به 4.98 میلیون بشکه در روز بالغ شد که بالاترین میزان از دسامبر سال 2020 بود. واردات نفت هند در ماه مه حدود 6.5 درصد بالاتر از ماه پیش از آن و حدود 19 درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته بود.
 
بر اساس گزارش رویترز، هند از خرید نفت ارزان روسیه دفاع و اعلام کرده است که واردات از مسکو، تنها بخشی از نیازهای این کشور را پوشش می‌دهد و توقف ناگهانی آن، هزینه‌ها را برای مصرف کنندگان بالا می‌برد. واردات بالاتر نفت از روسیه، سهم اوپک از مجموع واردات هند را در آوریل به 65 درصد کاهش داده بود.
 

لینک کوتاه
روسیه صادرکننده نفت هند

اخبار مرتبط

عمر نفت کی تمام می‌شود؟

عمر نفت کی تمام می‌شود؟

بیش از نیمی از ذخایر نفت‌خام جهان تاکنون برداشت شده و پس از 110 سال ایران تنها کمی بیشتر... 23 آبان 1401

نظرات شما