رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تهران با اشاره به اینکه قیمت تخم مرغ 22 هزار تومان کمتر از قیمت تمام شده است، گفت: ادامه روند فعلی تامین نهاده های دامی، تولید را با مشکل مواجه می کند.

به گزارش نسیم اقتصاد، ناصر نبی پور، رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به شرایط صنعت مرغداری بعد از حذف ارز 4200 تومانی گفت: در حال حاضر نهاده به اندازه کافی وجود ندارد ضمن اینکه قیمت نهاده‌های بارگذاری شده در سامانه بازارگاه نیز شش برابر شده به همین دلیل تولیدکنندگان نقدینگی لازم را برای خرید این نهاده‌ها ندارند.
 
وی اضافه کرد: پیش از این وقتی تولیدکنندگان برای خرید نهاده به سامانه بازارگاه مراجعه می‌کردند باید سهمیه یک ماهه خود را می‌خریدند و قبل از حذف ارز 4200 تومانی هزینه سهمیه یک ماهه یک واحد مرغداری با 140 هزار قطعه مرغ تخمگذار حدود دو میلیارد تومان می‌شد اما الان این رقم حدود 13 میلیارد تومان می‌شود. بنابراین مرغدار توان خرید کل سهمیه را ندارد و دولت باید تدابیری در نظر بگیرد تا تولیدکنندگان به اندازه نیازشان سهمیه خریداری کنند.
 
وی میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ را درب مرغداری 22 هزار تومان اعلام کرد و افزود: قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم تخم مرغ در حال حاضر 44 هزار تومان است و تولیدکنندگان در هر کیلوگرم تولید 22 هزار تومان زیان می‌کنند.
 
نبی پور با اشاره به اینکه واحدهای متوسط و خرد تولیدی تا سقف 200 میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کنند، گفت: این میزان تسهیلات مناسب مرغداران نیست و آنها هیچ گاه اقدام به دریافت این میزان تسهیلات نخواهند کرد چرا که 200 میلیون تومان هزینه خرید 15 تن ذرت می‌شود که این میزان ذرت مصرف چهار روز یک واحد 50 هزار قطعه‌ای است. همچنین واحدی که صد هزار قطعه مرغ تخم گذار دارد این میزان ذرت را در دو روز مصرف می‌کند.
 
این فعال بخش خصوصی عنوان کرد: رقم پیشنهادی صنعت طیور در زمینه میزان نیاز به نقدینگی بعد از حذف ارز 4200 تومانی 118 هزار میلیارد تومان بوده اما دولت اعلام کرده فقط 10 هزار میلیارد تومان به مرغداران پرداخت خواهد کرد که این رقم نیز مشخص نیست چه زمانی و با چه شرایطی به تولیدکنندگان پرداخت می‌شود ضمن اینکه نرخ بهره آن 18 درصد است و در این شرایط برای تولیدکنندگان صرف ندارد چنین تسهیلاتی را دریافت کنند.
 
نبی پور با اشاره به اینکه ادامه این روند منجر به کشتار مرغ‌های تخم گذار خواهد شد، افزود: در حال حاضر میزان تولید زیاد است اما اگر مرغ‌ها به کشتارگاه فرستاده شود و جوجه ریزی انجام نشود در پاییز با چالش جدی این زمینه مواجه می‌شویم.
 
وی درباره آزاد شدن صادرات تخم مرغ نیز گفت: دولت باید مشوق صادراتی برای این منظور در نظر می‌گرفت چرا که قیمت تخم مرغ در مرز 27 هزار تومان و قیمت تمام شده تولید آن در داخل 44 هزار تومان است.

لینک کوتاه
مرغداران تامین نهاده های دامی صادرات تخم مرغ

اخبار مرتبط