نماینده عراق در اوپک اعلام کرد این گروه موافقت کرده است بغداد تولید نفت را از ژوئن به 4.5 میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، خبرگزاری عراق با اشاره به بیانیه محمد سعدون، گزارش کرد تولید نفت عراق در هر یک از ماه‌های ژوئیه، اوت و سپتامبر 50 هزار بشکه در روز افزایش پیدا خواهد کرد.

 
اسناد شرکت دولتی سومو نشان می‌دهد عراق در آوریل 4.43 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که 16 هزار بشکه در روز بالاتر از سهمیه تصویب شده از سوی اوپک پلاس برای این ماه بود. آخرین باری که عراق بالاتر از سهمیه اوپک پلاس، نفت تولید کرد، نوامبر سال 2021 بود. تولید عراق در ماه مه تحت تاثیر اختلالات میادین نفتی جنوب، 222 هزار بشکه در روز پایین‌تر از سقف تولید این کشور شد.
 
بر اساس گزارش رویترز، عراق هم مانند اعضای متعدد اوپک در تلاش برای تولید بیشتر نفت در شرایطی است که عرضه جهانی محدود شده و قیمتها افزایش پیدا کرده است.
 
تقریبا نیمی از کسری تولید اوپک و متحدانش مربوط به نیجریه و آنگولاست. گزارش بازار نفت ماهانه اوپک نشان داد تولید نفت این گروه در آوریل تنها 153 هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده و به 28.64 میلیون بشکه در روز رسید. بدون در نظر گرفتن تولید لیبی، ایران و ونزوئلا که از مشارکت در توافق اوپک پلاس معاف هستند، تولید 10 عضو دیگر اوپک به 24.464 میلیون بشکه در روز رسید در حالی که سهمیه تولید تصویب شده برای آنها، جمعا 25.315 میلیون بشکه در روز بود. اختلاف 800 هزار بشکه در روز بین سهمیه تصویب شده و تولید واقعی، ناشی از عملکرد ضعیف آنگولا و نیجریه بود که به ترتیب 300 هزار بشکه و 400 هزار بشکه در روز کمتر از سهمیه خود نفت تولید کردند.
 
 

لینک کوتاه
چراغ سبز اوپک عراق افزایش تولید نفت

اخبار مرتبط

نظرات شما