قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی در روز جمعه در حدود نیم درصد کاهش داشت، تا قیمت طلا تا ساعات پایانی بازار به محدوده پایینی کانال 1800 دلاری سقوط کند.

به گزارش نسیم اقتصاد، در حالی قیمت طلا امروز حتی برای دقایقی تا قیمت 1799 دلار ریزش کرد که روز پنج شنبه نیز قیمت طلا بیش از 1.6 درصد افت کرده بود. با احتساب این هفته، فلز زرد چهار هفته است که روندی نزولی داشته است. این فلز ارزشمند در این چهار هفته از قیمت 1972 دلار به قیمت 1810 دلار رسیده است.
 
از لحاظ ماهانه نیز قیمت دلار پس از افت 2 درصدی در ماه آوریل، در ماه کنونی یعنی ماه می نیز نزدیک به 4.5 درصد از ارزش خود را از دست داده است. همانطور که تحلیل گران پیش بینی می کردند، سیاست های انقباضی فدرال رزرو روزهای سختی را برای طلا رقم زده است.
 
سخنان جرومی پاول، رییس فدرال رزرو تیر جدیدی بر پیکر طلا بود. رییس بانک مرکزی آمریکا روز گذشته اعلام کرد که مبارزه با تورم کنونی آمریکا، که اکنون در بالاترین سطح در چهل سال اخیر قرار دارد، شامل دردها و رنج هایی برای اقتصاد خواهد شد تا زمانی که آثار افزایش نرخ بهره در مبارزه با تورم احساس شود.
 
طلا از یک سو از تعهد محکم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره متضرر شده است و از سوی دیگر شاخص دلار آمریکا با قرار گرفتن در روند صعودی بی سابقه فشار مضاعفی بر قیمت فلز زرد وارد کرده است.
 
با احتساب این هفته شاخص دلار شش هفته متوالی است که روندی صعودی دارد. شاخص دلار امروز جایگاه خود در کانال 104 واحدی را مستحکم کرد و حتی برای دقایقی مرز 105 واحدی را نیز لمس کرد. این در حالی است که شاخص دلار، که نشان دهنده ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر جهانی است در دوره کرونا تا مرز 90 واحدی افت کرده بود.

لینک کوتاه
سقوط آزاد قیمت طلا بازار

اخبار مرتبط

نظرات شما