قیمت نفت روز دوشنبه درپی استمرار نگرانی‌ها نسبت به قرنطینه طولانی کووید 19 در شانگهای و آسیب دیدن رشد اقتصاد جهانی از افزایش نرخهای بهره آمریکا، کاهش پیدا کرد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با یک دلار و 90 سنت معادل 1.8 درصد کاهش، به 104 دلار و 75 سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک دلار و 89 سنت معادل 1.9 درصد کاهش، به 100 دلار و  18 سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص هفته گذشته تحت تاثیر نگرانیها پیرامون چشم انداز تقاضا برای سوخت، حدود پنج درصد نزول کرده بودند.

 
هیرویوکی کیکوکاوا، مدیرکل شرکت تحقیقاتی نیسان سکیوریتیز در این باره گفت: فضای بدبینی به نگرانیها پیرامون محدود شدن عرضه جهانی غالب شده است زیرا چین همچنان به قرنطینه شانگهای ادامه داده است و سرمایه گذاران آماده سلسله افزایش نرخهای بهره آمریکا می شوند. سرمایه گذاران تلاش می کنند قراردادهایی که دارند را پیش از آغاز فصل رانندگی تابستانی آمریکا در ماه مه، تنظیم کنند. اما به دلیل احتمال تحریم نفت روسیه از سوی اتحادیه اروپا و عمیق شدن بحران اوکراین، انتظار نمی رود قیمتهای نفت به پایین 90 دلار در هر بشکه سقوط کنند.
 
مقامات شانگهای در حال مقابله با موج شیوع کووید 19 هستند و فنسهایی را خارج از ساختمانهای مسکونی بر پا کرده‌اند که باعث اعتراض عمومی جدید علیه قرنطینه و محبوس شدن 25 میلیون سکنه این شهر در خانه‌هایشان شده است.
 
جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا پنج شنبه گذشته اعلام کرد نیم درصد افزایش نرخهای بهره آمریکا در نشست بعدی بانک مرکزی در ماه مه، در میان گزینه‌های این بانک مرکزی وجود دارد.
 
در بخش عرضه، شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا هفته گذشته برای پنجمین هفته متوالی افزایش یافت و با یک حلقه افزایش، به 549 حلقه رسید که بالاترین رقم از آوریل سال 2020 است.
 
سه منبع آگاه روز جمعه به رویترز گفتند: در اروپا، کنسرسیوم خط لوله کاسپین، پس از اختلال 30 روزه، صادراتش را به طور کامل از 22 آوریل ازسربگیرد.
 
با این حال بعضی از تحلیلگران می گویند وخیم شدن بحران اوکراین ممکن است فشار بر اتحادیه اروپا را برای تحریم نفت روسیه افزایش دهد و قیمتها اواخر امسال به سطح بالاتری صعود کنند. روسیه بزرگترین تامین کننده گاز اروپا و دومین صادرکننده بزرگ نفت جهان پس از عربستان سعودی است.
 
بر اساس گزارش رویترز، بانک مورگان استنلی پیش بینی خود از قیمت نفت برنت در سه ماهه سوم سال 2022 را به میزان 10 دلار در هر بشکه بالا برد و 130 دلار اعلام کرد. این پیش بینی بالاتر به دلیل کمبود شدید عرضه ناشی از عرضه پایین‌تر روسیه و ایران اعلام شد.

لینک کوتاه
کاهش قیمت نفت

اخبار مرتبط

نظرات شما