به گفته دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا جواهر تهران، طی یک هفته اخیر به دنبال کاهش 32 دلاری اونس جهانی طلا و به‌تبع نوسانات کاهشی نرخ ارز در داخل و همچنین رکود حاکم بر بازار، روند قیمت‌ها در این بازار یک روند نزولی ثبت شده و در آخرین معاملات هفته، سکه تمام 240 هزار و هر گرم طلای 18 عیار 4000 تومان ارزان از ابتدای هفته بوده است.

به گزارش نسیم اقتصاد، نادر بذرافشان در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی اظهار کرد: بازار طی دو هفته اخیر از بازگشایی در سال جدید و به‌ویژه یک هفته اخیر، همچنان رکود خود و کاهش تقاضا و معاملات را با توجه به ایام ماه رمضان و شب‌های قدر و همچنین نگرانی و تامل مردم برای انجام معاملات به امید آنکه قیمت‌ها با افزایش یا کاهش خاصی همراه شود، حفظ کرده است.
 
دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: با توجه به اینکه این هفته، آخرین هفته از فروردین ماه بود اما هنوز بازار روند تقاضا آنگونه که باید، نبود و روال عادی خود برای خرید و فروش مصنوعات طلا و سکه را پیدا نکرده است. این هفته نیز با توجه به ایام شب‌های قدر میزان تقاضا کمتر بوده است اما امید است که با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و فرا رسیدن عید فطر، بازار سکه و طلا نیز رونق بیشتری پیدا کند.
 
وی خاطر نشان کرد: در این هفته کاهش 32 دلاری اونس جهانی را شاهد بودیم و  بازارهای داخلی نیز تا حدودی با نوسان کاهشی نرخ ارز مواجه شد. نبود تقاضا و نوسانات کاهشی اونس جهانی و نرخ ارز سبب شد، روند کاهشی قیمت‌ها در بازار سکه و طلا ایجاد شود. البته از سوی دیگر تشدید جنگ اوکراین و روسیه، خبرهای سیاسی- اقتصادی در سطح دنیا، نگرانی مردم برای انجام معاملات به امید آنکه قیمت‌ها با افزایش یا کاهش خاصی روبرو شود، دست نگه داشته‌اند و این موارد بازار سکه و طلا را تحت تاثیر قرار داده است و هنوز رونق خاصی در رابطه با بازار داخلی و صنعت طلا و سکه وجود ندارد.
 
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: اما همانطور که پیش از این نیز اعلام شده است، بازار در حال حاضر از ثبات نسبی خوبی برخوردار است و نوسان‌های دو تا هفت درصدی، کاملا طبیعی است که تاثیرپذیر از  قیمت اونس جهانی طلا و نوسان آن، نوسان بازار داخلی ارز و تقاضاست و ممکن است در تمام سطح دنیا این افزایش یا کاهش دو تا هفت درصدی وجود داشته باشد.
 
سکه 240 هزار تومان و طلا 4000 ارزان شد

 
بذرافشان در رابطه با تغییرات قیمت سکه و مصنوعات طلا و آخرین قیمت‌های معاملاتی این هفته، گفت: هر قطعه سکه تمام طرح جدید 240 هزار تومان نسبت به ابتدای هفته کاهش قیمت داشته‌ و در آخرین معاملات هفته به 13 میلیون و 150 هزار تومان و سکه‌های طرح قدیم نیز با کاهش حدودا 120 هزار تومانی در پایان هفته به 12 میلیون و 850 هزار تومان رسیده‌اند. در این هفته حباب سکه اما تغییرات خاصی نداشت و همچنان در محدوده 300 هزار تومان قرار دارد.
 
دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: هر قطعه نیم سکه در پایان هفته هفت میلیون و 230 هزار تومان و ربع سکه چهار میلیون و 240 هزار تومان قیمت دارد که به ترتیب نیم سکه با 120 هزار تومان و ربع سکه با 70 هزار تومان کاهش هفتگی را تجربه کرده‌اند. سکه گرمی در این هفته تغییر خاصی نسبت به ابتدای هفته نداشته و در پایان هفته دو میلیون و 580 هزار تعیین قیمت شده است.
 
بذرافشان افزود: هر مثقال طلای آب شده 17 عیار نیز طی یک هفته اخیر 25 هزار تومان افت قیمت داشته و به پنج میلیون و 655 هزار تومان رسیده و هر گرم طلای 18 عیار با کاهش حدود 4000 هزار تومانی، یک میلیون و 305 هزار تومان در پایان هفته قیمت دارد. اونس جهانی نیز در حال حاضر 1942 دلار ثبت شده است که در یک هفته اخیر 32 دلار کاهش داشته است.

لینک کوتاه
بازار سکه طلا ارزان

اخبار مرتبط

بازار سهام سبزپوش شد

بازار سهام سبزپوش شد

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز (یکشنبه، 22 خردادماه) با 14 هزار و 91 ‌واحد... 22 خرداد 1401

بازار مسکن نیمه تاریک شد

بازار مسکن نیمه تاریک شد

عدم دسترسی به نرخ‌های متعارف که از معاملات قطعی به دست می‌آید در هفته‌های اخیر بازار... 17 خرداد 1401

نظرات شما