محاسبات رویترز بر مبنای آمار گمرکی نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی به چین در ماه مارس نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13 درصد کاهش یافت؛ در حالی که صادرات روسیه 14 درصد نزول پیدا کرد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، آمار اداره کل گمرک چین نشان داد واردات نفت از عربستان سعودی، ماه میلادی گذشته به 6.858 میلیون تن معادل 1.61 میلیون بشکه در روز رسید؛ در حالی که میانگین واردات در دو ماه نخست سال 1.81 میلیون بشکه در روز و در مدت مشابه سال گذشته 1.85 میلیون بشکه در روز  بود.
 
واردات نفت چین از روسیه، 6.39 میلیون تن معادل 1.5 میلیون بشکه در روز در مقایسه با 1.75 میلیون بشکه در روز در مارس سال 2021 و 1.57 میلیون بشکه در روز در ماههای ژانویه و فوریه بود.
 
عرضه کمتر از سوی این دو صادرکننده در حالی روی داد که مجموع واردات نفت چین ماه گذشته 14 درصد نسبت به مدت مشابه سال 2021 کاهش پیدا کرد زیرا پالایشگاههای خصوصی در پی کاهش حاشیه سود، خریدشان را محدود کردند و پالایشگاههای دولتی هم سرگرم کارهای تعمیراتی بودند.
 
از آنجا که عمده نفت روسیه که در مارس به چین رسید، مربوط به قراردادهای پیش از حمله نظامی مسکو به اوکراین در 24 فوریه بود، هر گونه کاهش خرید نفت روسیه به دلیل نگرانی از تحریمها، در آماری که در ماه مه منتشر خواهد شد، منعکس می شود.
 
در جدیدترین آمار گمرکی چین، واردات نفت ایران اعلام نشد در حالی که واردات دسامبر و ژانویه در اتفاق کم سابقه‌ای در آمارهای رسمی اعلام شده بودند. به گفته منابع آگاه، این واردات برای ذخایر استراتژیک بود.
 
طبق آمار رصد کشتی، واردات نفت چین از ایران در ژانویه از 700 هزار بشکه در روز فراتر رفت و رکورد قبلی 623 هزار بشکه در روز که در سال 2017 پیش از اعمال تحریمهای آمریکا در سال 2018 ثبت شده بود را شکست.
 
در آمار اخیر چین، واردات نفت ونزوئلا هم اعلام نشد.
 
بر اساس گزارش رویترز، واردات از مالزی که در چند سال گذشته به نقطه انتقال نفت ایران و ونزوئلا تبدیل شده است، نسبت به مدت مشابه سال گذشته ثابت بود و به 1.9 میلیون تن رسید که بالاتر از میانگین 1.08 میلیون تن در ماههای ژانویه و فوریه بود.

لینک کوتاه
کاهش واردات نفت چین عربستان روسیه

اخبار مرتبط

نظرات شما