معاون وزیر صمت با بیان اینکه این صحبت را که باید یک شبه قیمت‌ها برگردد را تکذیب می‌کنم، گفت: 50 قلم کالای اساسی با استناد به قانون و مقررات کشور نمی‌توانند سرخود تغییر قیمت دهند.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از مهر، عباس تابش در حاشیه جلسه مشترک کارگروه مبارزه با قاچاق در جمع خبرنگاران در مورد بازگشت قیمت کالاها به سال 1400، اظهار کرد: یک موضوعی از قول من در خبرگزاری‌ها پخش شد و مشخص نیست به چه منظوری بود، اما به کل غلط بود. بنابراین این صحبت را که باید یک شبه قیمت‌ها برگردد را تکذیب می‌کنم.
 
رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افزود: تغییر قیمت 50 قلم کالای اساسی، حساس و ضروری مشمول قیمت گذاری پیشین، یعنی مستلزم طی فرایند قانونی است.
 
وی ادامه داد: اگر تولیدکننده یا صاحب کالایی بخواهد قیمت این 50 کالا را تغییر دهد، اول باید مستندات تغییر قیمت را به سازمان حمایت ارائه کند تا کار کارشناسی انجام و بعد در ستاد تنظیم بازار ابلاغ شود. پس از این فرایند افراد می‌توانند افزایش قیمت دهند. منتهی در سال جاری برخی از بنگاه‌ها این مسیر را طی نکردند و افزایش قیمت داده بودند که ما پیشنهاد دادیم قبل از اینکه بحث‌های تعزیری و قضائی پیش بیاید این افراد در فرایند قانونی از افزایش قیمت خودسرانه اجتناب کنند. بنابراین پیشنهاد دادیم قیمت‌ها را برگردانند تا فرایند قانونی طی شود. ممکن است بعد از طی فرایند قانونی، کالا مشمول افزایش قیمت هم بشود.
 
معاون وزیر صمت اظهار کرد: این 50 قلم کالا که شامل گوشت قرمز، گوشت مرغ، لبنیات، روغن موتور، پوشاک، لوازم خانگی و … می‌شود، با استناد به قانون و مقررات کشور نمی‌توانند سرخود تغییر قیمت دهند و نباید قیمت‌های ناهمگن و متفاوت در کشور داشته باشیم.
 
وی گفت: در اصل این 50 قلم کالا، کالاهای اساسی هستند که در سبد خانوار نقش بالایی دارند و این موضوع ربطی به نوع ارز دریافتی آنها ندارد. همانطور که اشاره شد این 50 کالا مشمول قیمت‌گذاری پیشین هستند.
 
تابش درباره گرانفروشی برنج هم اظهار کرد: برنج مشمول قیمت‌گذاری تثبیتی است و وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید و تأمین، قیمت برنج تولید داخل را اعلام کرده است. با توجه به اجرای قانون انتزاع بازرسی از بازار این کالا نیز به عهده وزارت جهاد کشاورزی است.

لینک کوتاه
معاون وزیر صمت کاهش قیمت ها

اخبار مرتبط

روند کاهشی نفت معکوس شد

روند کاهشی نفت معکوس شد

قیمت نفت پس از کاهش بیش از یک درصدی در روز پنج شنبه، در معاملات روز جمعه تحت تاثیر خوش... 29 اردیبهشت 1402

نظرات شما