افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان برای سال جاری 10 درصد تعیین شده اما آنچه در قانون بودجه به تصویب رسیده بیانگر اختلاف حداقل حقوق بین این دو گروه است؛ دولت پیشنهاد 4.5 میلیون تومان برای هر دو را ارائه داده بود، اما در نهایت حداقل حقوق کارکنان 5.6 میلیون و برای بازنشستگان پنج میلیون تعیین شده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، حقوق کارکنان و بازنشستگان همواره از تبصره‌های پرچالش در جریان بررسی لوایح بودجه بوده است که برای امسال هم از این روال مستثنی نبود. دولت نیز قبل از ارائه لایحه بارها تاکید کرده بود که با توجه به منابع در اختیار و البته تورم زا بودن افزایش حقوق کارکنان این امکان را ندارد که بیش از حد حقوق‌ها را افزایش دهد، با این حال آنچه در لایحه بودجه آمد نشان داد که از منابع عمومی، 965 هزار میلیارد تومان یعنی  بالغ بر 70 درصد آن به هزینه‌های جاری اختصاص پیدا کرده که عمده آن برای پرداخت حقوق کارکنان است.
 
پیشنهاد اول امتیاز بود
 
در لایحه بودجه 1401 متوسط افزایش 10 درصدی برای حقوق پیشنهاد شد اما کمی متفاوت نسبت به قبل مقرر شد در حکم کارگزینی تمام گروه‌های حقوق بگیر 533 هزار تومان معادل 1700 امتیاز به طور ثابت به همراه سه درصد ضریب ریالی سالیانه اضافه شود که در این حالت حداقل حقوق 28 درصد افزایش یافته و به چهار میلیون و 500 هزار تومان می‌رسید و مابقی افراد نیز تا پنج درصد افزایش حقوق داشتند.
 
همچنین دولت در لایحه بودجه سقف معافیت مالیاتی حقوق را سالانه 60 میلیون تومان تعیین کرد که برای هر ماه به پنج میلیون تومان می‌رسید.
 
معادله حقوقی تغییر کرد و حداقل کارکنان و بازنشستگان یکسان نشد
 
آنچه که در جریان بررسی لایحه بودجه در مجلس اتفاق افتاد، پیش بینی دولت را  تغییر داد. طبق مصوبه مجلس، حداقل حقوق کارکنان و بازنشستگان از چهار میلیون و 500 هزار تومان پیش بینی شده دولت فراتر رفته است و معادله ابتدایی برای اضافه شدن بر مبنای امتیاز و ضریب در کار نیست، افزایش حقوق کارکنان 10 درصد پیش‌بینی شده و بعد از اعمال افزایش‌ها نباید مجموع حکم کارگزینی کارکنان کمتر از پنج میلیون و 600 هزار تومان باشد.
 
بر این اساس حداقل حقوق کارکنان نسبت به سال گذشته (سه میلیون و 500 هزار تومان) حدود 60 درصد و نسبت به لایحه (چهار میلیون و 500 هزار تومان) تا 24 درصد رشد دارد، البته این رشد حداقل، می‌تواند حداکثر دریافتی را نیز برای حقوق بگیران افزایش دهد.
 
 در رابطه با حقوق بازنشستگان نیز  با پیش بینی 10 درصد افزایش، نباید حکم حقوقی آنها بعد از اعمال افزایش کمتر از پنج میلیون تومان باشد.
 
در این حالت برخلاف سال گذشته و آنچه که دولت در لایحه بودجه امسال پیش‌بینی کرده بود، حداقل حقوق کارکنان و بازنشستگان با یکدیگر متفاوت شده است؛ به طوری که در لایحه امسال و قانون پارسال هر دو گروه از حداقل یکسان برخوردار بودند ولی در قانون سال جاری حداقل حقوق کارکنان پنج میلیون و 600 هزار و بازنشستگان پنج میلیون تومان در ماه است.
 
معافیت مالیاتی با حداقل برابر است

 
با مصوبه مجلس سقف مالیاتی حقوق نیز افزایش یافته و به 67 میلیون و 200 هزار تومان در سال رسیده است که ماهانه پنج میلیون و 600 هزار تومان خواهد بود، یعنی حقوق کارکنان به اندازه حداقل دریافتی آنها از مالیات معاف شده است در حالی که پیش از این معافیت مالیاتی با فاصله از حداقل حقوق قرار داشت مثلا در لایحه که حداقل حقوق چهار میلیون و 500 هزار تومان بود معافیت مالیاتی از پنج میلیون شروع می شد.
 
نحوه دریافت مالیات از حقوق
 
در سال جاری نرخ مالیات بردرآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی از مجموع مندرج در احکام کارگزینی شامل حق شغل، حق شاغل، فوق العاده مدیریت و فوق العاده مستمر و غیر مستمر و سایر پرداختی‌ها و کارانه به اسثتنای عیدی پایان سال به این ترتیب است که نسبت به مازاد 67 میلیون و 200 هزار تومان تا 180 میلیون تومان 10 درصد، نسبت به مازاد 180 میلیون تا 300 میلیون تومان 15 درصد، نسبت به مازاد 300 میلیون تا 420 میلیون تومان 20 درصد و نسبت به مازاد 420 میلیون به بالا 30 درصد مشمول دریافت مالیات خواهند شد.
 
حقوق پارسال چطور بود؟
 
این در حالی است که بر اساس قانون بودجه سال گذشته ضریب حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر 25 درصد بر اساس آخرین حکم کارگزینی در سال 1399 تعیین شد، مشروط به اینکه میزان افزایش حقوق هیچ فردی نباید کمتر از دو میلیون و 500 هزار تومان شود.
 
همچنین حداقل حقوق کارکنان و بازنشستگان سه میلیون و 500 هزار تعیین شد و معافیت مالیاتی سالانه 48 میلیون تومان بود که برای هر ماه به چهار میلیون تومان می رسید.

لینک کوتاه
مالیات افزایش حقوق کارکنان بازنشستگان

اخبار مرتبط

نظرات شما