ارزش کالاهای مکشوفه احتکاری در دی ماه امسال شامل کالاهای اساسی، تجهیزات پزشکی، انواع شوینده و نظایر آن بیش از 683 میلیون تومان بوده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، دی ماه امسال 12 هزار و 293 بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا  برای مقابله با احتکار در کشور انجام و منجر به تشکیل 761 پرونده برای واحدهای متخلف شده است.
 
کالاهای مکشوفه شامل کالاهای اساسی از جمله برنج، چای، روغن نباتی، شکر، تخم مرغ، تجهیزات پزشکی، انواع شوینده و غیره به ارزش بیش از 683 میلیون تومان است.
 
از ابتدای سال جاری تاکنون نیز بیش از 187 هزار و 192 مورد بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا انجام شده که منجر به تشکیل 7262 فقره پرونده تخلف به ارزش نزدیک به 4.5 تومان شده است.
 
چگونه شکایت کنیم؟
 
مردم می‌توانند با مراجعه به ستاد خبری سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و شهرستان‌های تابع شکایت خود را تنظیم کنند یا از طریق تلفن (124)، پورتال سازمان حمایت به نشانی الکترونیکی www.cppo.ir، سایت (124.ir) و اپلیکیشن "آپ" شکایت خود را مطرح کنند.
 
طبق قانون نظام صنفی، گران‌فروشی، کم‌فروشی، تقلب، احتکار، عرضه خارج از شبکه عدم اجرای ضوابط قیمت‌گذاری و توزیع، فروش اجباری، ‌عدم درج قیمت و عدم صدور صورتحساب از جمله مهم‌ترین تخلفات صنفی است.
 
همچنین بر اساس قانون صنفی باید درآمدهای ناشی از جریمه‌های دریافتی به حساب خزانه واریز ‌شود و معادل آن در بودجه‌های سنواتی منظور و توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از تأمین بار مالی ماده (44) این قانون به‌طور مساوی در اختیار سازمان تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار ‌گیرد تا در اجرای این قانون هزینه کنند که البته اتاق اصناف بارها نسبت به دریافت نکردن این بودجه گلایه کرده است.

لینک کوتاه
کالاهای اساسی صدرنشین احتکار

اخبار مرتبط

نظرات شما