طبق اعلام بانک مرکزی تا پایان دی ماه سال جاری تعداد انواع کارت‌های بانکی در کشور به بیش از 418 میلیون عدد رسیده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، مانده کارت‌های بانکی صادر شده بانک‌ها تا پایان دی امسال حاکی از آن است که در حال حاضر معادل 418 میلیون و 322 هزار و 925 عدد کارت بانکی در قالب کارت برداشت، اعتباری، هدیه و کارت پول الکترونیک در کشور وجود دارد؛ به این ترتیب در صورتی که جمعیت ایران را 80 میلیون در نظر بگیریم، به طور میانگین هر ایرانی پنج کارت بانکی دارد.
 
بررسی آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که بانک ملی با صدور انواع کارت بانکی در رده نخست صدور انواع کارت بانکی قرار دارد. 
 
تا پایان دی ماه سال جاری بالغ بر 266 میلیون و 867 هزار و 589 عدد کارت بانکی از نوع برداشت در کشور وجود دارد که بانک ملی ایران با تعداد 47 میلیون و 608 هزار و 415 کارت، بیشترین صدور کارت برداشت در میان بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور را داشته است.
 
بانک‌های صادرات، ملت و سپه در رده‌های بعدی قرار دارند و بانک خاورمیانه کمترین تعداد کارت برداشت را در شبکه بانکی صادر کرده است.
 
همچنین، طبق آخرین اعلام بانک مرکزی معادل 15 میلیون و 130 هزار و 883 عدد کارت بانکی از نوع اعتباری در شبکه بانکی وجود دارد که بانک ملی با تعداد هفت میلیون و 696 هزار و 95 عددکارت، بیشترین صدور کارت اعتباری در میان بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری کشور را داشته است.
 
علاوه براین، آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد 134 میلیون و 336 هزار و 554 عدد کارت خرید یا هدیه در سطح کشور توسط شبکه بانکی وجود دارد که بانک ملی ایران با صدور 35 میلیون و 36 هزار و 499 عدد کارت هدیه در رتبه نخست این جدول قرار گرفته و پس از آن نیز بانک‌های پارسیان و ملت قرار دارند.
 
طبق این گزارش، معادل یک میلیون و 987 هزار و 899 عدد کارت پول الکترونیک نیز تا پایان دی ماه سال جاری در کشور وجود دارد که عمده بازار کارت پول الکترونیک در اختیار بانک ملت است.

لینک کوتاه
ایرانی کارت بانکی