عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1401 گفت: نمایندگان معتقدند، حذف ارز ترجیحی در شرایط کنونی به صلاح نیست و باید با یک شیب ملایم و به کندی پیش برود.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از خانه ملت، علی اصغر باقرزاده اظهار داشت: کمیسیون تلفیق بودجه تا زمانی که شفاف‌سازی نسبت به سیاست‌های دولت برای حمایت از معیشت مردم بعد از حذف ارز ترجیحی انجام نشود و راهکاری درست و اصولی و نظارت و زیرساخت لازم برای مدیریت نباشد، موافق حذف ارز ترجیحی نخواهد بود.
 
دبیر اول کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1401 کل کشور ضمن انتقاد از اینکه مسئولان دولتی با وجود بیان برنامه‌های خود در خصوص حذف ارز 4200 تومانی با یکدیگر برای انجام چنین اقدامی انسجام ندارند، گفت: بیشتر نمایندگان هنوز نسبت به حذف ارز ترجیحی قانع نشده‌اند و بنابراین طی روزهای آینده این موضوع در کارگروهی مشترک میان مجلس و دولت به صورت جزئی‌تر بررسی می‌شود.
 
باقرزاده با اشاره به اینکه بودجه 40 هزار میلیارد تومانی دارو برای سال آینده کافی نیست، اظهار کرد: این رقم برای تامین دارو در زمان حذف ارز ترجیحی کفایت نمی‌کند، چه برسد به تامین تجهیزات پزشکی و از دید اعضای کمیسیون تلفیق با توجه به تمام توضیحات مسئولان دولتی باید 105 هزار میلیارد تومان بودجه برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شود.
 
دبیر اول کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1401 بیان کرد: متاسفانه زیرساخت لازم برای ایجاد سازوکار پرداخت یارانه‌ها از طریق بیمه به مردم و یا افراد فاقد بیمه وجود ندارد، دولت تنها در گزارشات خود اعلام می‌کند که می‌خواهیم کارها را انجام بدهیم، اما سازو کار آن‌ها را مشخص و اعلام نمی‌کند. با وجود قانون شش ساله اعمال نسخه الکترونیکی هنوز این موضوع اجرایی نشده است.
 
وی با تاکید براینکه ما معتقدیم دولت باید ابتدا طی دو ماه به صورت نمونه این کار را انجام دهد تا مشخص شود آیا این موضوع درست و اصولی پیش می‌رود یا خیر بعد آن را دائمی کند، گفت: با وجود اینکه دولت به موجب قانون بودجه 1400 مجاز و مختار به حذف ارز 4200 تومانی شده بود، اما آن را اجرایی نکرد، این موضوع نشان داد که نمی‌تواند و یا نمی‌خواهد که این اقدام را انجام دهد بنابراین تا رفع موانع و آماده شدن زیرساخت‌ها تصمیمی نسبت به حذف ارز یارانه‌ای نخواهیم گرفت.