دبیرکل منتخب اوپک در اظهاراتی به رویترز گفت اولویت اصلی وی حفظ پیمان این گروه با روسیه و تولیدکنندگان دیگر خارج از این گروه است که در راستای منافع کل صنعت نفت خواهد بود.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز دوشنبه با انتصاب هیثم الغیص، نماینده سابق کویت در اوپک به عنوان دبیرکل جدید خود موافقت کرد. وی جانشین محمد بارکیندو از نیجریه می شود که از سال 2016 این سمت را برعهده داشت و به انعقاد پیمان محدودیت عرضه با تولیدکنندگان غیرعضو اوپک کمک کرد.
 
الغیص این سمت را در اول اوت که دومین دوره سه ساله بارکیندو به پایان می رسد، برعهده خواهد گرفت.
 
پیمان نفتی اوپک پلاس میان تولیدکنندگان نفت اوپک و غیراوپک که اعلامیه همکاری نام دارد، از سال 2017 آغاز شد و به تقویت بازار جهانی نفت کمک کرد. بهبود قیمتهای نفت بهبود تا حدودی تحت تاثیر توافق کاهش تولید اوپک پلاس که در آوریل سال 2020 در واکنش به ریزش تقاضا در اوج بحران پاندمی کووید 19 تصویب شد، روی داده است.
 
الغیص در پاسخ به این که آیا از ادامه اجرای این پیمان در سال 2023 حمایت می کند، به رویترز گفت: یکی از اولویتهای اصلی من، حمایت از ادامه اعلامیه همکاری است. این به نفع کل صنعت نفت و همه 23 کشوری است که در این توافق مشارکت دارند.
 
بر اساس پیمان آوریل 2020، اوپک پلاس موافقت کرده است این پیمان تا پایان امسال ادامه پیدا کند و تولیدکنندگان به تدریج محدودیت عرضه خود را تسهیل کنند. انتظار می رود اعضای این گروه در نشست روز سه شنبه افزایش تولید به میزان 400 هزار بشکه در روز را در فوریه تصویب کنند.
 
الغیص که یکی از مدیران باسابقه شرکت کویت پترولیوم و نماینده کویت در اوپک از سال 2017 تا ژوئن سال 2021 بوده است، در حال حاضر به عنوان معاون امور بازاریابی بین المللی شرکت کویت پترولیوم فعالیت دارد.
 
وی گفت: از حمایت گسترده‌ای که در دیدار اوپک از آن برخوردار شده، مفتخر و سرافزار شده است.
 
انتخاب غیص که در جلسه وزیران اوپک نیم ساعت زمان برد، برخلاف جلسات قبلی انتخاب دبیرکل بود که چندین کشور عضو اوپک نامزدی برای این سمت معرفی می کردند.
 
غیص گفت: وی تعهد قوی برای نقش پنلهایی مانند کمیته فنی مشترک و کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس که بازار را بررسی و به تصمیم گیری وزیران اوپک پلاس کمک می کنند، به همراه آورده است.
 
بر اساس گزارش رویترز، دبیرکل منتخب اوپک پیش بینی کرد: تقاضای جهانی برای نفت تا پایان سال 2022 به سطح پیش از پاندمی بازخواهد گشت.
 

لینک کوتاه
حفظ پیمان اوپک پلاس اولویت اصلی

اخبار مرتبط

نظرات شما