هفته گذشته تقاضایی در بازار طلا ایجاد نشد، معاملات در حد متوسط بود و حباب سکه با 60 هزار تومان افزایش در پایان هفته به 280 هزار تومان رسید.

 به گزارش نسیم اقتصاد، ایرنا نوشت: بازار سکه و طلا در هفته نخست آذر روند صعودی داشت و قیمت‌ها تحت تاثیر رشد نرخ ارز افزایش یافت؛ هر چند این افزایش تا حدودی با کاهش نرخ انس جهانی همپوشانی داشت.
 
قیمت سکه طرح جدید در روز شنبه رشد 50 هزار تومانی داشت و با نرخ 12 میلیون و 350هزار تومان معامله شد و در روز یکشنبه 30 هزار تومان کاهش یافت. بهای سکه در روز دوشنبه افزایشی بود و با قیمت 12 میلیون و 460 هزار تومان معامله شد و روز بعد دوباره عقبگرد 80 هزار تومانی داشت.
 
سکه طرح جدید در روز چهارشنبه حرکت رو به جلو آرام خود را ادامه داد و با 100 هزار تومان رشد به رقم 12 میلیون و 560 هزار تومان رسید. در آخرین روز هفته سکه دوباره با 31 هزار تومان افزایش معامله شد.
 
قیمت‌ها در بازار طلای خام در هفته پایانی آبان ماه همچون هفته‌های قبل در نوسان بود البته این نوسان در مقایسه با هفته قبل از آن تا حدودی کاهش داشت.  به این صورت که یک گرم طلای 18 عیار در روز شنبه یک میلیون و 236 هزار تومان معامله ‌شد و بهای آن در روز بعد به یک میلیون و 238 هزار تومان و در روز دوشنبه به یک میلیون و 249 هزار تومان رسید. 
 
یک گرم طلای 18 عیار در روز سه‌شنبه یک میلیون و 235 هزار تومان و در روز چهارشنبه یک میلیون و 250هزار تومان بود و پرونده آن با بهای یک میلیون و 4950 هزار تومان بسته شد.
 
قیمت هر مثقال طلا در هفته گذشته در میانه کانال پنج میلیون تومان نوسان داشت. در نخستین روز هفته هر مثقال طلا برابر با پنج میلیون و 357 هزار تومان و روز یکشنبه پنج میلیون و 366 هزار تومان تعیین شد.
 
بهای هر مثقال طلا در روز دوشنبه، پنج میلیون و 410 هزار تومان بود و در روز سه‌شنبه این رقم 60 هزار تومان کاهش داشت. در روزهای پایانی هفته قیمت هر مثقال طلا روند افزایشی داشت و با نرخ تقریبی پنج میلیون و 415 هزار تومان داد و ستد می‌شد.
 
قیمت انس جهانی طلا در هفته گذشته در محدوده یک هزار و 790 تا یک هزار و 846 دلار نوسان داشت.
 
حباب سکه 280 هزار تومان شد

 
«محمد کشتی آرای» نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره تحولات بازار سکه و طلا طی هفته‌ گذشته گفت: 50 دلار کاهش قیمت انس را در یک هفته گذشته داشتیم. البته اواسط هفته تا 80 دلار هم رسید اما دوباره اصلاح شد.
 
وی اظهارداشت: در طول هفته گذشته قیمت ارز برخلاف کاهش انس جهانی به طور متوسط یک هزار تومان افزایش داشت و در حالیکه ابتدای هفته گذشته هر دلار آمریکا در بازار آزاد 28 هزار و 100 تومان بود در روزهای پایانی هفته تا 29 هزار و 100تومان افزایش یافت.
 
نایب رییس اتحادیه طلا وجواهر تهران افزود: بنابراین افزایش هزارتومانی قیمت ارز با کاهش بهای انس جهانی همدیگر را پوشش دادند و در مجموع قیمت سکه و طلا با افزایش در طول هفته همراه بود.
 
وی گفت: قیمت سکه طرح جدید 180 هزار تومان افزایش هفتگی، نیم سکه 100 هزار تومان افزایش، ربع سکه 120 هزار تومان افزایش هفتگی داشت و سکه گرمی تغییر قیمتی نداشت.
 
کشتی آرای اضافه کرد: هر مثقال طلای آب شده 57 هزار تومان افزایش هفتگی داشت. همچنین هر گرم طلا با 13 هزار و 700 تومان افزاش هفتگی برای هر گرم را ثبت کرد.
 
وی با بیان اینکه در هفته گذشته افزایش حباب سکه را شاهد بودیم، گفت: حباب سکه با 60 هزار تومان افزایش در روز پنجشنبه به 280 هزار تومان برای هر قطعه سکه رسید در حالیکه اول هفته حباب سکه 220 هزار تومان بود.
 
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: هفته گذشته برای سکه و طلا افزایش قیمت را داشتیم، البته تقاضایی در بازار ایجاد نشد و معاملات و داد و ستدها در حد معمول بود.
 
وی درباره پیش‌بینی بازار طلا در هفته آینده گفت: نمی‌توان پیش‌بینی کرد که بازار در هفته آینده افزایشی باشد زیرا در هفته گذشته نوسانات برخلاف هفته‌های قبل از آن بود و این موضوع به مسائل سیاسی و اقتصادی دارد که قابل پیش‌بینی نیست و اظهارنظر در این خصوص مشکل است.
 
کشتی آرای ادامه داد: بسیاری تحلیلگران اعتقاد داشتند انس جهانی به 1900 دلار می‌رسد در حالیکه این اتفاق نیفتاد و برخلاف پیش‌بینی‌ها و اظهارنظرهای قیمت انس جهانی به زیر 1800 دلار رسید.
 
وی تصریح کرد: این روزها اتفاقات و متغیرها چنان به سرعت اتفاق می‌افتد که موجب می‌شود نتوانیم بازار را پیش‌بینی کنیم بنابراین اظهارنظر در مورد کاهش و افزایش درست نیست.
 
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درخصوص عدم خرید سکه و طلا توسط فعالان نیز گفت: با توجه به اینکه وضعیت بازار نامشخص است بنابراین خریداران ریسک نمی‌کنند و از سوی دیگر چون تقاضایی افزایش نداشته، فروش و نقدینگی واحدها نیز کاهش یافته است. بنابراین به دلیل نبود نقدینگی واحدها نیز خرید نمی‌کنند.

لینک کوتاه
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر پیش بینی قیمت ها

اخبار مرتبط

نظرات شما