رئیس هیات‌مدیره اتحادیه دامداران ایران با رد ادعای مطرح شده درباره گران‌فروشی شیرخام توسط دامداران، گفت: نوک پیکان دستگاه‌های نظارتی در حالی به سوی دامداران است که صنایع لبنی در برخی محصولات مانند شیر پاستوریزه و ماست کم‌چرب 300 تا 400 درصد و در محصولات لوکس مانند دسرهای لبنی تا هزار برابر سود می‌کنند.

به گزارش نسیم اقتصاد، حسین نعمتی با اشاره به موج به راه افتاده علیه دامداران درباره گران‌فروشی شیرخام، اظهار کرد: درحال‌حاضر شیر خام از دامداران، بسته به میزان بار میکروبی و جایزه درصد چربی و پروتئین، از یک هزار و 800 تومان تا 2 هزار و 700 تومان خریداری می‌شود.

وی ادامه داد: نرخ مصوب خرید شیر خام 2 هزار و 390 تومان است که با در نظرگرفتن 150 تومان کرایه حمل، متوسط نرخ آن 2 هزار و 500 تومان می‌شود.

نعمتی متوسط خرید هر کیلوگرم شیرخام در سراسر کشور را در همین حدود (2500 تومان) عنوان کرد.

وی یادآور شد: بر اساس مصوب ستاد تنظیم بازار شیرخام کیفی که بار میکروبی پایین، درصد چربی و پروئین بالا دارد از قیمت‌گذاری بالاتری برخوردار می‌شود.

نعمتی با تاکید بر اینکه صنایع لبنی نرخ شیرهای برخوردار از جایزه کیفیت را برای جوسازی و تاثیر بر افکار عمومی مطرح می‌کنند، افزود: جوسازی صنایع لبنی با نرخ خرید شیرهای کیفی در حالی است که این صنایع در برخی محصولات خود مانند شیر پاستوریزه و ماست کم چرب 300 تا 400 درصد سود دریافت می‌کنند.

به گفته وی، صنایع لبنی در محصولات لوکس مانند دسرهای لبنی تا هزار برابر سود می‌کنند.

نعمتی با انتقاد از نحوه برخورد دستگاه‌های نظارتی با دامداران، افزود: رفتار آنها با دامداران به نحوی است که تصور می‌شود همه جمع شده‌‌اند که تا ریشه دامداران را بزنند.

وی از کاهش قابل توجه نرخ خرید دام سنگین از دامداران خبر داد و اظهار کرد: 7 ماه پیش هر کیلوگرم دام سنگین از دامداران 42 هزار تومان خریداری می‌شد، اکنون نرخ خرید آن به 25 هزار تومان کاهش یافته است، اما همچنان نرخ گوشت قرمز دام سنگین برای مصرف کنند حدود 90 هزار تومان است.

نعمتی تاکید کرد: با توجه به نرخ خرید دام سنگین نباید نرخ گوشت قرمز آن برای مصرف کنند بیشتر از 50 تا 60 هزار تومان بیشتر باشد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه دامداران ایران با اشاره به مشکلات دامداران برای تولید محصول، گفت: از مشکلات در تامین نهاده‌های دامی تا نوسانات نرخ آن همگی مواردی هستند که سنگینی آن بر دوش دامداران است، اما به دلیل لابی قدرتمندی که صنایع لبنی و قصابان دارند همیشه انگشت اتهام به سمت دامداران گرفته می‌شود.

نعمتی افزود: اظهار نظرهای غیرکارشناسی برخی مسئولان و جوسازی صنایع لبنی و قصابان با کمک لابی پول و قدرت موجب شده همیشه دامداران مورد اتهام‌های غیرواقعی قرار گرفته و بیشتر از سایرین با آنها برخورد قضایی شود.

منبع: ایلنا

لینک کوتاه
ادعاها گران‌فروشی شیر خام صحت

اخبار مرتبط