معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی از صادرات چهار هزار تن گوشت مرغ به کشورهای هدف در 2 ماه اخیر خبر داد و گفت: این درحالی است که ذخایر استراتژیک کشور تکمیل است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «محمدابراهیم حسن‌نژاد» در گفت‌وگویی افزود: بخش امور دام از زیربخش‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی و وظیفه آن تولید محصولات پروتئینی و تامین نیاز جامعه در این بخش است.

وی با بیان اینکه در تولید شیر و مواد لبنی خودکفا هستیم و همه نیاز کشور توسط دامداران تولید می‌شود، اظهار داشت: سالیانه نزدیک به 11.5 میلیون تن شیر در کشور تولید می‌شود که بخش زیادی از آن در واحدهای صنعتی و بخشی از آن نیز توسط واحدهای سنتی تولید می‌شود.

معاون امور تولیدات دامی کشور گفت: سال گذشته بیش از 185 هزار تن شیر خشک تولید کردیم که نزدیک به 95 هزار تن آن به سایر کشورها صادر شد.

وی درباره تولید پنیر و کره در کشور عنوان کرد: پارسال 95 هزار تن صادرات پنیر داشتیم و 13 هزار تن هم صادرات کره به ثبت رسید. اگر این محصولات با پایه شیر را معادل شیر در نظر بگیریم، در کنار تامین نیاز کشور، معادل 2 میلیون تن صادرات شیر در کشور داشتیم.

حسن‌نژاد با اشاره به تولید گوشت مرغ در کشور گفت: با توجه به این که بیش از 18 هزار و 300 واحد مرغداری در حوزه تولید گوشت سفید در کشور وجود دارد، سالیانه حدود 2 میلیون و 600 هزار تن گوشت سفید تولید می‌شود.

وی افزود: سال گذشته بیش از یک میلیارد و 560 میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام شد که رشد قابل توجهی نسبت به سنوات گذشته داشت.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی بیان‌داشت: برای امسال در حوزه تولید گوشت سفید خوداتکایی را در اهداف داریم و برنامه این است که علاوه بر تامین نیاز جامعه، همه ذخایر استراتژیک هم از تولید داخل تامین شود.

وی گفت: همچنین برنامه‌ای هم برای صادرات مازاد تولید داریم و تاکنون در سال 1403 بیش از چهار هزار تن گوشت مرغ صادر شده است.

حسن‌نژاد درباره تولید تخم‌مرغ نیز تصریح‌کرد: بیش از نیاز کشور تولید تخم‌مرغ داریم و در سال گذشته حدود یک میلیون و 130 هزار تن تولید تخم‌مرغ در کشور انجام و 139 هزار تن آن به کشورهای اطراف صادر شد.

وی ادامه داد: برنامه ما برای سال 1403 صادرات 160 هزار تنی تخم‌مرغ است که در کنار نیاز داخل که یک میلیون و 50 هزار تن است، تامین خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی میزان تولید گوشت قرمز را حدود 900 هزار تن عنوان کرد و گفت: نیاز داخل بیش از این است که از طریق واردات تامین می‌شود. 140 تا 150 هزار تن نیاز به واردات گوشت قرمز داریم و امسال برنامه ما در راستای افزایش تولید است تا امکان خوداتکایی فراهم شود.

حسن نژاد ادامه داد: در 40 سال گذشته به دلیل نیاز کشور، همواره واردات گوشت به خصوص به صورت منجمد انجام شده است که بخش زیادی از آن در صنایع فرآوری گوشت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لزوم توسعه روستاها باید مبتنی بر حفظ دامپروری و مشاغل روستایی

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی گفت: توسعه روستاها باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر امکانات زندگی، امکانات تولید هم برای روستاییان فراهم شود و حضور دام در روستا بلامانع باشد.

وی با بیان این که در دهه‌های اخیر، اقدامات مختلفی باعث برهم خوردن مشاغل روستایی، دامداری روستایی و کاهش دام مولد در کشور شده است، افزود: تغییر در بافت مسکن روستایی، انتخاب دهیارها و ممانعت از توسعه مشاغل روستایی در بافت روستاها باعث از میان رفتن دامداری‌های روستایی و به تبع آن از میان رفتن دام‌های مولد شده است که باید سیاست‌های مبتنی بر توسعه روستایی را تغییر دهیم.

وی اظهارداشت: توسعه روستاها باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر امکانات زندگی، امکانات تولید هم برای روستاییان فراهم شود و حضور دام در روستا بلامانع باشد.

حسن‌نژاد تصریح کرد: طبق مصوبه هیات وزیران، دامداری در روستا نیازمند هیچ مجوزی نیست، لذا نگاه به توسعه در روستاها باید با تولید همراه باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: در سال 1402 اقدامات خوبی در خصوص احیای دام مولد اتفاق افتاد. در 6 ماه ابتدایی این سال با گرانی علوفه روبرو بودیم که با اقدام وزارت جهاد کشاورزی یک میلیون تن نهاده مدت‌دار در اختیار دامداران قرار گرفت که بدون هزینه دامشان را تغذیه کنند.

وی ادامه داد: شاهد هستیم که این اقدام اثرگذار بود و اثرات آن در 1403 مشخص خواهد شد.

حسن‌نژاد در رابطه با نژاد دام‌های سبک و سنگین کشور تصریح کرد: نژاد اصلی دام سنگین کشور هلشتاین ایرانی است اما در رابطه با دام سبک 27 نژاد اصیل ایرانی در نقاط مختلف کشور و متناسب با اقلیم داریم و هیچ برنامه‌ای برای اختلاط نژادی دام نداریم.

وی با بیان این که آنچه باعث حفظ مراتع می‌شود، وجود دام است، گفت: در مناطقی که دام از بین رفته و دامداری صورت نمی‌گیرد، مراتع هم از دست رفته است لذا توسعه دامپروری به حفظ مراتع کمک خواهد کرد.

وی با بیان این که گله‌داری باید دوباره در کشور مورد توجه قرار گیرد، افزود: چرای دام، استفاده از مرتع و در راستای آن، تولید گوشت قرمز و رسیدن به خودکفایی در تولید گوشت باید مدنظر قرار گیرد؛ بنابراین ما سیاست‌های کشور را به سمت توسعه دامداری روستایی مبتنی بر حفظ مراتع سوق خواهیم داد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 230 هزار نفر شتر در کشور داریم که در 13 استان کشور پراکنده هستند که حدود 18 هزار تن تولید شیر دارند.

 

لینک کوتاه
صادرات گوشت مرغ افزایش تولید شتر کشور

اخبار مرتبط

نظرات شما