پنجم اسفندماه سال گذشته بود که فاز نخست سامانه انتقال آب سد کانی‌سیب به دریاچه ارومیه افتتاح و اعلام شد در فاز اول سالانه 300 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود، موضوعی که حال و روز دریاچه ارومیه را در آستانه دومین سفر رئیس جمهور به این استان بهتر کرده است.

به‌ گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، در روزهای آینده بار دیگر سید ابراهیم رئیسی به دیار دریاچه پرماجرای این سال‌ها می‌رود، از بار آخری که دولت سیزدهم وعده احیا این دریاچه را داد، اوضاع بهتر شده است.

احداث 36 کیلومتر تونل در عمق 150 متری زمین در کانی سیب یک اتفاق مهم برای احیای دریاچه ارومیه بود، به نحوی که تصاویر ماهواره‌ای از دریاچه ارومیه نیز نشان می‌دهد طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه موجب بهبود روند احیای این دریاچه شده است.

طبق اعلام حسین دلیریان، سخنگوی سازمان فضایی ایران، تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد دولت سیزدهم با پیگیری‌ و اجرای پروژه انتقال آب به دریاچه ارومیه، یکی از مهمترین مشکلات دریاچه یعنی کاهش میزان ورود آب را تا حدی حل کرده است.

براساس آخرین آمار از وضعیت دریاچه ارومیه تا پانزدهم خردادماه سال جاری حجم آب موجود در این دریاچه یک میلیارد و 970 میلیون مترمکعب ثبت شده است. وسعت این دریاچه 1554 کیلومترمربع بوده و تراز سطح آب نیز 1270 متر و 40 سانتیمتر است.

این در حالی است که در اول مهرماه سال گذشته حجم آب موجود در مخازن و وسعت دریاچه به ترتیب یک میلیارد و 240 میلیون متر مکعب و 930 کیلومتر مربع بود.

گفتنی است تراز حجم اکولوژیک دریاچه، بیش از 13 میلیارد متر مکعب است. آمارها نشان می‌دهد دریاچه ارومیه در تاریخ 16 خرداد سال 1374، با 34 میلیارد متر مکعب آب، بیشترین حجم خود و در تاریخ 18 مهرماه سال 1394 با یک میلیارد و 30 میلیون متر مکعب، کمترین حجم آب موجود را تجربه کرده است.  

در هجدهم اردیبهشت ماه امسال نیز 2500 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه برای سال جاری تصویب شد و به نظر می‌رسد که دولت عزم جدی برای احیای کامل این دریاچه دارد. البته باید توجه داشت که فاصله شعار تا عمل زیاد است و دولت باید مسیر پیش رو را با سرعت طی کند.


 

لینک کوتاه
دریاچه ارومیه احیای دریاچه پروژه انتقال آب

اخبار مرتبط