سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه در چهار ماهه نخست امسال حدودا دو میلیون دستگاه کمتر از سال قبل موبایل به کشور وارد شده، اظهار کرد: در حال حاضر حدود یک میلیون و 850 هزار دستگاه موبایل ذخیره که هنوز خاموش هستند و در شبکه ارتباطی فعال نشده‌اند، وجود دارد. بیش‌بینی می‌شود ظرف یک تا یک ماه و نیم آینده این دستگاه‌ها وارد شبکه ارتباطی کشور شود.

به گزارش نسیم اقتصاد ، محمدرضا عالیان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: کل واردات موبایل در چهار ماه ابتدایی امسال حدود چهار میلیون دستگاه به ارزش 970 میلیون دلار بوده که 150 هزار دستگاه به ارزش حدود 100 میلیون دلار به صورت مسافری وارد کشور شده است.
 
همچنین به گفته وی از این این چهار میلیون دستگاهی که در سال 1401 به کشور وارد شده، حدود 240 هزار دستگاه بالای 600 دلار بوده است. همچنین بیش از 65 هزار دستگاه موبایل بالای 600 دلار به صورت مسافری به کشور وارد شده است‌.
 
به گفته وی چالش مهم واردکنندگان موبایل در حال حاضر تخصیص ارز است. واردکنندگان موبایل از 27 اردیبهشت امسال هیچ تخصیص ارزی دریافت نکردند. در سال جاری فقط 353 شرکت موفق شدند حداقل یک بار واردات انجام دهند. اما در جلسات مشترکی که تاکنون برگزار شده، ذی‌نفعان دولتی قول دادند که شرایط به حالت عادی برگرد.
 
سخنگوی انجمن موبایل افزود: به عبارت دقیق‌تر ثبت سفارش موبایل‌های ترخیص شده در سال جاری، مربوط به قبل از 27 اردیبهشت بوده که به صورت قطره چکانی وارد می‌شود.
 
شرکت‌های واردکنند، در شرف ورشکستگی
 
عالیان با بیان اینکه تخصیص نیافتن ارز باعث شده بسیاری از شرکت‌ها در شرف ورشکستگی باشند، تصریح کرد: تعداد زیادی از این شرکت‌ها پرسنل زیادی دارند که خطر بیکاری آن‌ها وجود دارد، چرا که اگر وضعیت به همین شکل پیش برود، بخشی از این شرکت‌ها در ماه‌های آینده وجود نخواهند داشت‌.
 
سخنگوی انجمن موبایل مسئله دیگر این بخش را دپوی کالاها در گمرک عنوان کرد و گفت: بخشی از موبایل‌های وارد شده به دلیل تخصیص نیافتن ارز و تغییر تعرفه‌ها، حداقل دو تا سه ماه است که در گمرک دپو شده است.
 
 اواخر اردیبهشت ماه اخباری مبنی بر ممنوعیت واردات آیفون منتشر شد، اما چند روز بعد این وضعیت به اختلال سیستمی نسبت داده شد و اعلام شد که ممنوعیتی در واردات هیچ کدام از برندهای موبایل وجود ندارد.
 
اما این ماجرا همین جا تمام نشد و اوایل تیرماه انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی گفت که واردات آیفون قانونی است، اما به دلیل مشکلات مربوط به تامین ارز، شدنی نیست و در مقابل، واردات غیرقانونی، ممنوع، اما شدنی است. به عبارت دقیق تر طبق اعلام این انجمن از 24 اردیبهشت، واردات موبایل‌های بالای 600 دلار تامین ارز نشده و واردات موبایل‌های زیر 600 دلار هم به صورت قطره چکانی در حال انجام است. در همان گفت‌وگو این نکته هم مطرح شده بود که قرار است تکلیف تخصیص ارز موبایل‌های بالای 600 دلار تا یک هفته بعد (یعنی 21 تیر) معلوم شود. اما پیگیری های ایسنا از انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی نشان می دهد که هنوز خبری از تعیین تکلیف واردات موبایل‌های بالای 600 دلار نیست.

لینک کوتاه
دستگاه موبایل کشور انجمن واردکنندگان موبایل

اخبار مرتبط

نظرات شما